Intimní Rusalka bledá

V pátek 24. března 2023 se v pražském divadle Hybernia uskuteční premiéra opery Rusalka Antonína Dvořáka v produkci Opera lidem.

Rusalka je považována za klenot české opery v Čechách i ve světě. V průběhu své existence byla uvedena na předních světových scénách. Gustav Mahler, jenž byl v době vzniku této opery dirigentem vídeňské Dvorské opery, o ni projevil zájem a už v roce 1910 byla českým souborem poprvé provedena ve Vídni.

Jaroslav Kvapil psal původně libreto pro Aloise Jiránka - českého skladatele působícího na Ukrajině. Po dokončení si ale uvědomil, že napsal opravdový skvost, a tak libreto Jiránkovi neposlal, ale nabídl ho několika českým autorům - Oskaru Nedbalovi, Josefu Sukovi, Josefu Bohuslavu Foersterovi a Karlu Kovařicovi. Ani jeden z nich neměl o libreto zájem. Až když Národní divadlo zveřejnilo inzerát, že Antonín Dvořák shání libreto ke zhudebnění, odvážil se mu jej nabídnout.

_DSC8262.jpg
  • Tereza Mátlová

Na hloubku a důležitost libreta klade důraz i tato inscenace. „Naše Rusalka je výjimečná v tom, že se snažíme o uměleckou kvalitu a zároveň o srozumitelné scénické vyjádření přístupné širokému publiku. Všechny role jsou typově obsazeny, čímž podtrhujeme účinek libreta. Vzhledem k tomu, že orchestrální part je proveden pouze klavírem a harfou, je srozumitelnost slova výrazně snazší a odkrývá hloubku textu. Opera je citlivě zkrácena, a tím neklade takové nároky na pozornost posluchače," uvádí Vladimír Chmelo, umělecký šéf a zakladatel projektu Opera lidem.

_DSC8202.jpg
  • Daniel Hůlka

V roli Vodníka se představí Daniel Hůlka, který je vystudovaným operním pěvcem, jemuž v roce 1995 přišel do cesty muzikál Dracula a jeho kariéra se začala ubírat odlišným směrem. V roce 2020 nastudoval roli Vodníka a oznámil české veřejnosti návrat k opeře. V obsazení dále figuruje Tereza Mátlová, která byla v loňském roce nominována na širší cenu Thálie za Rusalku v Severočeském divadle. Andrea Kalivodová současně ztvárňuje Ježibabu v Národním divadle, Peter Berger zpívá Prince po celém světě a Ester Pavlů ztvárnila roli Cizí kněžny i Ježibaby již na několika scénách. Vladimír Chmelo je jediným Čechem, který se v roli Hajného objevil v živém přenosu Metropolitní opery do kin celého světa.

_DSC8299.jpg
  • Ester Pavlů

Mottem projektu Opera lidem je „Děláme operu srdcem“. „Jsme ojedinělý projekt, který nemá obdoby. Tvoříme krásné čisté umění s úctou k uměleckému dílu a tradici, bez přílišné intelektualizace a modernizací. Naše Rusalka je přístupná všem – od rodin s dětmi po náročné diváky. Český pěvecký institut, pod nějž Opera lidem spadá, je zatím neziskový spolek. Nepracujeme tedy primárně pro výdělek nebo v rámci uměleckého plánu nějakého divadla. Děláme operu srdcem pro naši i diváckou radost, protože ji dělat chceme a baví nás to," vysvětluje Barbora Hůlková, manažerka projektu Opera lidem.

_DSC8311.jpg
  • Andrea Kalivodová

Mezi tvůrce inscenace patří také choreograf Martin Dvořák nebo kostýmní výtvarník Lukáš Bartoň. Reprízy opery Rusalka se kromě Divadla Hybernia uskuteční také na letních scénách po celé ČR.

Foto: Jana Křivancová

Podcast