Iva Bittová a Mucha Quartet

18.11.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

Fenomenální zpěvačka a houslistka Iva Bittová vyráží s mladým slovenským Mucha Quartetem na společné turné do pěti českých měst, aby seznámila své fanoušky i další příznivce zejména lidové hudby s pozoruhodným projektem, který mimořádně citlivým způsobem zpracovává unikátní výsledky celoživotní práce geniálního skladatele a muzikologa Bély Bartóka, který shromáždil tisíce nápěvů slovenských lidových písní. Renomovaný slovenský skladatel Vladimír Godár upravil pro Ivu Bittovou a smyčcový Mucha Quartet některé slovenské lidové písně z Bartókovy sbírky pod názvem Slovenské spevy. Půvabné nové verze, které rozhodně netrpí přehnanou upjatostí a akademičností, zazní mezi 24. a 28. listopadem ve valašské Zašové, v Ostravě, Hradci Králové, Praze a Brně. Turné provází vydání alba Slovenské spevy, které letos vyšlo u slovenského labelu Pavian Records a v prosinci pokračuje také na Slovensku.

Dnes po celém světě známý autor a vynikající klavírista Béla Bartók nebyl jen obdivovaným skladatelem, ale patřil i k nejvýznamnějším etnomuzikologům počátku dvacátého století. Vzhledem k tomu, že vyrůstal v rakousko-uherském mocnářství, soustředil se především na folklór jeho zemí. A to natolik důkladně, že jen jeho sbírka slovenských lidových písní (a nutno dodat že sbírky písní maďarských a rumunských jsou rozsáhlejší), která se rozrůstala až do jeho smrti v americkém exilu v roce 1945, dnes obsahuje více než 3200 záznamů.

Slovenské spevy představují 44 vybraných nápěvů, optimisticky radostných i teskných písní. Některé z nich jsou jen kratičké a působí jako fragment nebo skica, ale přesto okouzlují pestrostí, svými hudebními nápady a občas i nečekaným vtipem. Úžasným způsobem se v nich spojuje živelnost dodnes svěžích melodií, vynikajícího pěveckého podání i citlivého instrumentálního doprovodu. Folklorní kořeny se tu potkávají se světem umělecké kompozice a Iva Bittová tu opět potvrzuje svou hlasovou univerzálnost a skvělé interpretační schopnosti. „Transkripce Vladimíra Godára Slovenských písní od Bély Bartóka mi opět umožnila proniknout do hudebního světa folkloru,” vysvětluje Iva Bittová.