Ivan Ženatý zahraje Brahmse s Pražskými symfoniky

4.4.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Houslista Ivan Ženatý přijede do Čech, aby 11. a 12. dubna 2018 ve Smetanově síni Obecního domu zahrál se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK Brahmsův koncert Houslový koncert D dur pod taktovkou šéfdirigenta FOK Pietari Inkinena. Celý program koncertu bude věnován Johannesi Brahmsovi, večer uvede jeho Tragická předehra a v druhé polovině uslyšíme přelomové dílo 19. století – Brahmsovu První symfonii.

„Je to partitura Mistra z největších,“ vyjádřil se Ivan Ženatý k tomu, že si FOK z celého jeho nepřeberného repertoáru vybral zrovna Brahmsův Houslový koncert, který je mimochodem nesmírně technicky náročný. Skutečnost, že dále zazní další dvě – stylově velmi odlišná – Brahmsova díla, komentoval s nadšením: „Brahms pro mě není skladatelem, ale Bohem políbeným tvůrcem. Je to muž, který po celý život hledal ideál mezi formou a obsahem, mezi rozumem a srdcem, mezi klasickým a romantickým. A ve většině případů se dotýkal Nebes.“ Že je Brahmsův koncert nelehký, dokládají i dobře míněné rady proslulého houslisty Josepha Joachima, který dílo během tvorby s Brahmsem konzultoval a pod taktovkou autora v roce 1879 premiéroval: Joachim požadoval odstranění alespoň některých mimořádně obtížných prvků, týkajících se především levé ruky, a zmírnění tempových označení.

Ivan Ženatý už se Symfonickým orchestrem FOK vystoupil mnohokrát, byl dokonce dvakrát jeho rezidenčním umělcem. Pod taktovkou šéfdirigenta Pietari Inkinena to však bude poprvé, a ne jen tak ledajaké poprvé. Když před několika sezónami Pietari Inkinen začal s FOK plánovat koncerty a oslovovat řadu světových sólistů, kteří předtím do České republiky moc často nezavítali, na výměnu vyslovil přání vystoupit s českými sólisty, a speciálně právě s Ivanem Ženatým. Dobře totiž věděl, že bývá odbornou kritikou, posluchači i hudebními kolegy označován za jednoho z nejvýznamnějších českých houslistů současnosti. Věděl také, že vedle sólové kariéry nabité koncerty v těch nejproslulejších koncertních síních světa Ivan Ženatý vyučuje přes dvacet mladých houslových talentů na prestižním Cleveland Institute of Music v Ohiu (mezi kterými je i historicky nejmladší laureátka soutěže Pražského jara!), a že tedy nebude jednoduché najít společný termín v Praze s českou houslovou špičkou. Když je však přání oboustranné, stává se skutečností snadno. A tak nezbývá než se těšit na výjimečný večer.