Jak se mění Země

Signalfestival rozsvítil na Výstavišti proměny naší planety

Signal Festival se vrací do veřejného prostoru Prahy. Na počest mezinárodního Dne Země umístil do areálu holešovického Výstaviště Praha instalaci The Room of Change od italského studia Accurat, která sleduje změny životního prostředí na planetě Zemi. Festival tak navazuje na linku palčivých environmentálních témat, kterou započal v loňském roce. Instalace bude přístupná od 22. do 28. dubna 2021 vždy od 12.00 do 24.00 hodin na Bruselské cestě Výstaviště, nedaleko nového dětského hřiště. Organizátoři tak zahajují po měsících nejistoty pravidelné celoroční aktivity, které vyvrcholí říjnovým festivalem.

Oslavování Dne Země má svůj prapůvod na přelomu 60. a 70. let 20. stol. Dne 22. dubna 1970 se na různých místech Spojených států amerických sešlo přes 20 milionů lidí, aby společně demonstrovali za zdravější životní prostředí. Událost získala takový ohlas, že dala vzniknout mezinárodnímu svátku životního prostředí, který se postupně začal slavit po celém světě jako Den Země. Jeho cíl je prostý a přitom velmi složitý – vést společnost k většímu zájmu o soužití člověka a přírody. Ostatně o to se už přes rok snaží také Signal Festival, který letos nadále rozvíjí tematickou environmentální linku.

Signal Festival slaví Den Země v areálu pražského Výstaviště po dobu několika dní. Už 22. dubna byl ve 12.00 zahájen dočasný provoz instalace The Room of Change od italského studia Accurat, která původně vznikla pro 22. ročník italského Triennale Milano, jenž byl zasvěcen tématu Broken Nature. Signal Festival umělecké dílo za podpory Italského kulturního institutu aktualizoval a přizpůsobil tak, aby mohlo být vystaveno ve veřejném prostoru.

Instalace The Room of Change sleduje změny na planetě Zemi. Zaprvé pomocí projekce snímků z archivu NASA, které zaznamenávají proměny planety za posledních 20 let, zadruhé prostřednictvím datové tapisérie ilustrující změnu našeho prostředí v několika posledních staletích.

Kombinováním rozličných zdrojů dat zobrazujících svět z globálního, ale i lokálního a individuálního pohledu, vypráví umělecké dílo příběhy lidí a proměn našeho okolí v průběhu času. Vedle celosvětových fenoménů velkého měřítka, které jsou na vizuální tapetě či tapisérii zaznamenány širokými tahy, nahlížíme také na jednotlivé konkrétní příběhy reprezentující důsledky těchto rozsáhlých jevů jako je mizející Aralské moře, pokles průměrné délky života v Kambodži během občanské války nebo rychlá změna jihokorejského exportu z původních zemědělských produktů na nové špičkové technologie. Vše určují data, která sice mohou vizuálně působit jako líbivá naivní tapiserie, zobrazují však nemilosrdnou změnu.

Accurat je mezinárodní studio zabývající se výzkumem dat, designem a inovacemi. Sídlí v Miláně a New Yorku a čítá tým 35 vědců, analytiků, designérů a vývojářů, kteří kreativně spojují špičkový design se všemi druhy dat a tvoří specifická inteligentní řešení s perfektním uživatelským rozhraním. Instalace, kterou uvidíte v rámci aktivit Signal Festivalu 2021, měla úspěšnou premiéru na Triennale Milano v roce 2019.

Foto: Tomáš Slavík, Signalfestival

Podcast