Jak si hráli naši předci

Muzea ve Středočeském kraji nabízejí středověké hry

Vyjet si za Prahu můžeme nejen do přírody, ale také třeba na pěkné výstavy, které nalezneme na krásných místech Středočeského kraje. Léto bývá plné her a právě jim se věnují krátkodobé expozice v Muzeu Hořovicka a v Městském muzeu v Žebráku.

Muzeum Hořovicka prostřednictvím nové sezónní výstavy představuje, jak se bavili naši předkové před mnoha stovkami let. Návštěvníci se seznámí s různými formami středověké zábavy – dvorskými slavnostmi, tancem, lovem a turnaji šlechty. Prezentovány jsou také originální archeologické nálezy v podobě keramického nádobíčka, jezdeckých ostruh či kušových šipek. Tyto předměty pocházejí ze sbírek Muzea Českého krasu v Berouně, část byla zapůjčena z Muzea T.G.M. v Rakovníku.

Na výstavě se však můžete nejen vzdělávat, ale také si hrát. Vyzkoušet si lze střelbu z kuše na medvěda (venku na nádvoří) nebo si zahrát žoldnéřskou hazardní hru „šťastné prasátko“. Nechybí ani repliky karet s vyobrazením hierarchie středověké společnosti, zájemci mohou otestovat svoje znalosti historie v kvízu českých panovníků.

Putovní výstava připravená Muzeem Vysočiny v Jihlavě je od 10. června do 2. října k vidění na Starém zámku v Hořovicích (Vrbnovská 27) od úterý do neděle 9-12 a 12:30-17 hodin.

I v Městském muzeum v Žebráku se věnují kratochvilným zábavám minulosti, a to v rámci nové výstavy „Hrajeme si od středověku“. Věnuje historii vybraných míčových a deskových her, které byly oblíbenou zábavou středověké společnosti. Mnohé přetrvaly do současnosti a tak si též dnešní lidé s chutí zahrají pétangue, kuželky, dámu, mlýn či děti cvrnkají kuličky nebo roztočí káču.

Návštěvníci se na výstavě nejen dozvědí zajímavé informace o původu a pravidlech jednotlivých her, ale mohou si některé také vyzkoušet v malé herně. Výstava bude otevřená Městské muzeum v Žebráku na Náměstí Žebráku č. 89 až do 2. října o víkendech a svátcích 9 -12 a 12:45 -17 hodin.

Foto: Profimedia

Podcast