Jak zní ticho?

12.1.2020 / Kulturní servis / Marek Šulc

Koncert s podtitulem „Tichá afterparty“ uvede PKF — Prague Philharmonia v rámci svého cyklu soudobé hudby Krása dneška v úterý 14. ledna od 19.30 hodin v Experimentálním prostoru NoD. Na programu zazní vedle skladeb naděje polské soudobé hudby Mikołaje Laskowského a maďarského autora Bálinta Bolzsóa také premiéra zvukového portrétu tří evangelických kostelů z vesnic Štítnik, Dobšiná a Brdárka z Gemerské oblasti na Slovensku s názvem Duševní vlastnictví, kterou autor Ladislav Mirvis Mirvald nadesignoval přímo pro prostor NoD.

„Na téměř tři sta kilometrů dlouhé Gotické cestě spojující historicky a přírodně zajímavé lokality oblastí Gemer a Spiš na středním Slovensku, na které se nachází především mimořádné gotické kostely, prozkoumal Ladislav Mirvis Mirvald se Skupinou neznámé zvukové krajiny a přetvořil je do autonomních zvukových kompozic a struktur. Proběhl tak základní akustický výzkum ticha tří kostelů v Štítniku, Dobšiné a Brdárce, při kterém uši nahradily mikrofony a nahrávací zařízení. Nahrané ticho aktéři výzkumu poté ve stejném prostoru pustili a opět nahráli. Tento proces zopakovali několikrát dokola. Podobně jako slyšíme tlukot vlastního srdce, tak i kostely naslouchaly svému vlastnímu tichu, až vznikly jejich jednotlivé unikátní akustické portréty. Aurální složka je dotvořena videem, které pořídil Mirvis na elektronkovou kameru během nahrávání a přehrávání ticha,“ komentuje světovou premiéru dramaturg cyklu Viktor Pantůček.

„Ticho je sexy jako nehybnost molekul, ticho je děsivé jako paměť objektů. Pro ticho neexistuje žádná přesná a všeobecně uznávaná definice a rozdíl mezi tichem a hlukem vzniká na základě lidského vnímání, které stavem „ticho“ definuje nejčastěji situaci, kdy se hodnota hluku přiblíží přirozené hladině zvuku v pozadí. Zvuk má neutrální hodnotu a jeho relevantní vlastností je tlak, spektrum a čas. Ticho lze tedy zaznamenat a do ticha s ohledem na ticho samotné opět reprodukovat. Vzniká tak jakási provokace ticha tichem samotným, charakter provokuje charakter. Náš zvukový výsledek je v konečné fázi společným charakterem ticha a prostoru, ve kterém se původně ticho samotné nacházelo,“ říká Ladislav Mirvis Mirvald, autor portrétu.

Koncert nabídne rovněž audio-vizuální kompozici s názvem Reality Check výrazné osobnosti maďarské soudobé hudby – Bálinta Bolzsóa (*1979), jehož skladby byly uvedeny na prestižních festivalech jako Wien Modern nebo mise-en music festival v New Yorku.