Jan Mráček zahraje s FOK

19.11.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede 28. a 29. listopadu ve Smetanově síni Obecního domu koncert s dirigentem Vladimirem Fedosejevem a houslistou Janem Mráčkem, který zahraje Čajkovského Houslový koncert D dur. Dále zazní Symfonické tance Sergeje Rachmaninova. Před koncertem 29. listopadu se uskuteční setkání s umělci v salonku „Cukrárna“ Obecního domu.

Dirigent a hudební ředitel Čajkovského symfonického orchestru Vladimir Fedosejev je skutečnou legendou. Působením na baletní a operní scéně se vepsal do dějin stejně jako dirigováním koncertů. Řídil produkce v La Scale, byl osm let šéfdirigentem Vídeňských symfoniků, častým hostem orchestrů v Tokiu, Mnichově, Berlíně, Paříži, Clevelandu či Pittsburghu a s fascinujícím elánem stále sklízí úspěchy po celém světě. „Dirigentské umění vyžaduje velmi specifický druh hudebního talentu. Stejně jako zpěvák musí mít i dirigent určitý ‚hlas‘ nebo dirigentský dar. Pan Fedosejev je jeden z těch šťastlivců, kteří tento druh nadání mají,“ napsal o něm hudební skladatel Tichon Chrennikov. S českým houslovým virtuózem Janem Mráčkem se poprvé Vladimir Fedosejev setkal loni ve Švýcarsku, kde jej nadchlo jeho provedení Čajkovského Houslového koncertu.

Letos je tomu 140 let od doby, kdy Čajkovskij Houslový koncert zkomponoval. Za téměř půl druhého století vzniklo mnoho verzí tohoto velkolepého díla, které se zařadilo mezi nejznámější houslové koncerty vůbec. O popularitu koncertu se na přelomu devatenáctého a dvacátého století zasloužil český houslista Karel Halíř. Nyní se konečně znovu dočkáme uvedení originální verze skladby, a to opět s výjimečným českým houslistou.