Jana Boušková vzdává hold české hudbě

Harfistka Boušková na své nové nahrávce představí díla Smetany, Dvořáka a Suka.

Harfistka Jana Boušková na svém novém CD s názvem Má vlast, které vyjde v polovině května, představí skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Josefa Suka, a to v čistě harfové úpravě umělkyně samotné. Kromě tří symfonických básní cyklu Má vlast – Vyšehrad, Vltava a Šárka, obsahuje nahrávka i Largo z Novosvětské symfonie Dvořáka a Americkou suitu téhož autora. Na závěr zazní Sukovy Letní dojmy.

"Nápad vytvořit CD s názvem Má vlast a použít tři části z cyklu symfonických básní přicházel postupně, ale myšlenka byla již od počátku stejná - představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr," říká k tomu Jana Boušková.

"Naši skladatelští velikáni pro sólovou harfu nic nezkomponovali, i když například Smetanovu Vltavu a Vyšehrad má mnohý spojený právě se zvukem harfy," dodává.

Členka České filharmonie Jana Boušková obohatila svůj repertoár o díla Smetany, Dvořáka a Suka před čtyřmi lety. Z původní verze pro klavír skladby upravila pro harfu. Program složený z české hudby poté představila na turné s názvem Má vlast.

Jana Boušková je jako jediná Češka laureátkou všech hlavních harfových soutěží, vystupovala s mnoha orchestry světa v nejprestižnějších sálech. "Během pandemie nemůžu cestovat a koncertovat kromě několika charitativních koncertů. Proto jsem se rozhodla věnovat čas úpravě několika nejoceňovanějších skladeb českých autorů pro harfovou verzi. Bude to poprvé, co se posluchači budou moci přesvědčit o tom, že i tak něžný nástroj, za jaký bývá harfa považovaná, může gradovat od distingovaného sóla až po mohutný zvuk celého orchestru a vybuchnout jako bomba. Překvapí to téměř každého," uvedla protagonistka nahrávky.

Jana Boušková patří k nejúspěšnějším českým hudebníkům ve světovém měřítku. Účinkovala s řadou významných světových orchestrů i sólistů - např. violoncellistou Mstislavem Rostropovičem, houslistou Maximem Vengerovem nebo flétnistou Patrickem Galloisem. Vyučuje harfu na Royal College of Music v Londýně a na pražské HAMU .

Zdroj: ČTK
Foto: Profimedia

Podcast