Janáček Brno 2018

25.9.2018 / Kulturní servis / Martina Klausová

Ve dnech 17. 11. - 5. 12. 2018  proběhne 6. ročník operního a hudebního festivalu s názvem Janáčkovo Brno 2018, který nabídne mimořádný program věnovaný 100. výročí české státnosti. V jeho rámci zazní mimo jiné kompletní jevištní dílo Leoše Janáčka v podání předních českých i zahraničních souborů a vynikajících umělců.

Zahájení tradičně náleží souboru Janáčkovy opery NdB. Spolu s festivalem otevře také zrekonstruované Janáčkovo divadlo novou inscenací Příhody lišky Bystroušky v hudebním nastudování Marko Ivanoviće a režii Jiřího Heřmana. Brněnský soubor na festivalový program přispěje i produkcí Káti Kabanové a novou inscenací Smetanovy Libuše.

"Bez smrti nelze žít." - to je vize Janáčkovy Věci Makropulos maďarského filmového režiséra Kornéla Mundruczó, s níž na festival poprvé přijíždí Vlámská opera. Hudební nastudování je dílem Tomáše Netopila a v hlavní roli se představí vynikající švýcarská sopranistka Rachel Harnisch. 

I další zahraniční host, Velšská národní opera, má v Brně svůj debut. V jejím čele stojí jako hudební ředitel brněnský rodák Tomáš Hanus a on je i autorem hudebního nastudování inscenace Z mrtvého domu v režii D. Pountneyho, se kterou se soubor představí. Velkolepá a folkloristická produkce – tak nazvaly New York Times inscenaci Její pastorkyně jednoho z předních evropských režisérů Alvise Hermanise, kterou vytvořil v roce 2014 pro bruselské La Monnaie. Inscenaci, kde Hermanis klade vedle sebe dva odlišné přístupy – jeden inspirovaný moravským folklórem a obrazy A. Muchy a druhý drsně realistický – představí operní soubor z Velkého divadla S. Moniuszka v Poznani.

V programu nebudou chybět ani dvě další česká národní divadla. "Výlety pana Broučka sú v podstate pražským turistickým bedekrom stavu hlbokej kultúrnej a morálnej krízy" říká o své pražské inscenaci režisérka Sláva Daubnerová. Národní divadlo moravskoslezské přijíždí do Brna z Janáčkova rodného kraje s nepříliš často uváděnou operou Osud v režii Jiřího Nekvasila. Mládí Janáčkovi – to je motto produkcí Janáčkových raných děl Počátek románu a Rákosz Rákoczy, jejichž provedení se ujmou studenti brněnské Konzervatoře, Opera Diversa nastuduje původní znění Janáčkovy první opery Šárka.

Součástí koncertní řady je recitál světoznámého britského skladatele T. Adèse, který se v ČR poprvé představí jako klavírista. Dva symfonické večery to jsou díla inspirovaná osudovými roky našeho státu 1918, 1938 a 1968 či Janáčkovy kantáty Amarus a Na Soláni čarták v podání Filharmonie Brno a Sboru a orchestru Janáčkovy opery NdB.

Na návštěvníky čeká např. i unikátní výstava Janáčkových rukopisů nebo možnost nahlédnout do nitra jeho oper v pořadu Krok za oponu.

Liška BystrouškaMakropulos