Janáček ve Vídeňské státní opeře: online dnes a zítra

Vídeňská státní opera v těchto dnech nabízí ke zhlédnutí na svých webových stránkách opery Leoše Janáčka v nastudování českých dirigentů.

Přestože jeviště Vídeňské státní opery stále zůstává kvůli vládním opatřením prázdné, operní dům se nedávno otevřel návštěvníkům coby muzeum (více zde) a posluchačské zážitky poskytuje alespoň přes internet. Českého milovníka opery by mohlo obzvláště zaujmout, že nyní, koncem února, lze na webu instituce zhlédnout díla Leoše Janáčka, a to v nastudování českých dirigentů: Tomáše Netopila a Jakuba Hrůši.

Včera, 23. února v 19 hodin, již byla na webu zpřístupněna inscenace Káti Kabanové z roku 2017. Diriguje Tomáš Netopil, v hlavních rolích účinkují Angela Denoke, Misha Didyk či Jane Henschel. Záznam představení je na webu stále dostupný.

Dnes, 24. února v 19 hodin bude Vídeňská státní opera streamovat Janáčkovo předposlední dílo, Věc Makropulos podle námětu Karla Čapka. V inscenaci z roku 2015 uslyšíme mj. americkou sopranistku Lauru Aikin či slovenského tenoristu Ľudovíta Ludhu, v menší roli hraběte Hauk-Šendorfa se také představí rakouský operní nestor Heinz Zednik – to vše pod taktovkou Jakuba Hrůši.

Zítra, 25. února (opět v 19.00) se pak můžete těšit na populární a okouzlující Příhody lišky Bystroušky, které Janáček napsal podle hravého námětu brněnského novináře Rudolfa Těsnohlídka. Taktovky se opět chopí Tomáš Netopil, záznam je z roku 2016.

Po Janáčkovi se pak program vídeňských streamů přesune k francouzskému repertoáru, operám Carmen a Giselle. Poslední únorový den pak bude možno sledovat záznam zcela nové vídeňské inscenace Figarovy svatby (ze 4. února letošního roku).

Pro sledování je třeba se na stránkách Vídeňské státní opery zaregistrovat a přihlásit.

Foto: web Vídeňské státní opery, 24.2. 2021

Podcast