Janovy pašije v Rudolfinu

27.3.2017 / Kulturní servis / Marek Šulc

Janovy pašije Johanna Sebastiana Bacha uzavřou aktuální sezónu Collegia 1704 na dvojici koncertů 6. a 7. dubna 2017 v Dvořákově síni Rudolfina. Tentokrát bude orchestr mimořádně pod taktovkou proslulého dánského dirigenta a cembalisty Larse Ulrika Mortensena. Se stejným programem zakončí orchestr s Mortensenem také drážďanskou sezónu v Annenkirche hned 8. dubna 2017.

Janovy pašije ZWV 245 J. S. Bacha byly poprvé uvedeny na Velký pátek v roce 1724 v Kostele sv. Mikuláše v Lipsku. Postupně vytvořil Bach celkem 4 varianty Janových pašijí, z nichž čtvrtá, nejčastěji uváděná, se v mnohém navrací k původní podobě Bachovy skladby. Spolu s Matoušovými pašijemi ZWV 244 se jedná o jediné dvě dochované pašije skladatele.

„Janovy pašije provázejí Collegium 1704 od samotných počátků existence souboru. Nejnovější provedení bude navíc mimořádné nastudováním proslulého dánského dirigenta a cembalisty Larse Ulrika Mortensena“, uvedl k Bachovu dílu Václav Luks.

Velikonoční koncerty v Rudolfinu jsou vůbec první spoluprací Collegia 1704 s tímto temperamentním dirigentem a zakladatelem mezinárodně uznávaného dánského barokního orchestru Concerto Copenhagen. Idea této spolupráce vznikla po potvrzení dubnového hostování Václava Lukse — dirigenta a zakladatele Collegia 1704 — s Nederlandse Bachvereniging, během něhož uvede s orchestrem na téměř třítýdenním koncertním turné Matoušovy pašije ZWV 244 J. S. Bacha.

V hlavních sólových rolích vystoupí spolu s Collegiem 1704 a Collegiem Vocale 1704 sopranistka Sophie Junker, altistka Ulrike Malotta, tenorista Sebastian Kohlhepp v roli Evangelisty, barytonista Tomáš Král a basista Thomas E. Bauer. Junker, Kohlhepp i Bauer se s Collegiem 1704 představí na Velikonočním koncertě vůbec poprvé. Ulrike Malotta vystoupila s orchestrem již vloni v Bachově Vánočním oratoriu 20. a 21. prosince. Tomáš Král je zakládajícím a stálým členem Collegia Vocale 1704.