Japonsko ve Studiu Hrdinů. Na posledním předprázdninovém koncertě BERGu zahraje i Obama

Orchestr BERG uvede ve spolupráci s International Shakuhachi Festival Prague večer inspirovaný japonskými tradicemi a fenomény. Tradiční flétnu šakuhači i drnkací nástroj zvaný koto rozezní ve Studiu Hrdinů špičkoví japonští sólisté.

Orchestr BERG spolupracuje s International Shakuhachi Festival Prague již od roku 2016. „Vznikla díky tomu již celá řada nových českých skladeb, které využívají tradiční japonské hudební nástroje. Pro letošní ročník jsme oslovili mladého českého skladatele Jonáše Starého. Dostal zadání vybrat si němý japonský film, k němu vytvořit novou hudbu a flétnu šakuhači využít jako obdobu tradičního japonského filmového vypravěče benši,“ říká Eva Kesslová, ředitelka orchestru.

Ve světové premiéře tak zazní Starého nová hudba k němému filmu A Page of Madness (1926, režie: Teinosuke Kinugasa). Flétny šakuhači se ujme skutečný mistr tohoto nástroje: Akihito Obama.

AmVs--hE.jpeg
  • Akihito Obama (©Karel Šuster)

V českých premiérách zaznějí také díla japonských skladatelů. Toshia Hosokawu inspirovaly dvě milostné básně z proslulé japonské sbírky Manjóšú ze 7. a 8. století; jako sólisté ve skladbě vystoupí violoncellista Jakub Tylman a hráčka na koto Naoko Kikuchi, která také obě básně přednese. Japonská skladatelka Noriko Baba zase ve své kompozici využívá vedle tradičních evropských hudebních nástrojů také nejrůznější typy hraček, dětských hudebních nástrojů a vábniček.

Koncert nazvaný NIPPON začne od 20:00 5. června 2023 ve Studiu Hrdinů. Už od 19:00 však mohou držitelé vstupenek přijít také na úvod k filmu A Page of Madness. Orchestr tradičně zahraje pod vedením Petera Vrábela. Akce letošní sezóny Orchestru BERG jsou výtvarně a scénicky pojaté a ani tato nebude výjimkou.

Berg.jpeg
  • Orchestr BERG (©Pavel Hejný)

Úvodní foto: z filmu A Page of Madness

Zdroj: TZ

Podcast