Jarní ochutnávka Janáčka

Březnové preview festivalu Janáček Brno 2022

Janáčkovo kvarteto zahraje 1. března 2022 od 16.00 v koncertním sále HF JAMU společně se studentem hry na klarinet Alešem Tvrdíkem program složený z děl Janáčka, Glazunova nebo Šostakoviče. Koncert se koná jako jarní preview akce festivalu Janáček Brno 2022 a zároveň jde o první z řady koncertů k výročí 75 let od založení Janáčkovy akademie múzických umění.

Janáčkovo kvarteto, stejně jako Janáčkova akademie múzických umění, bylo založeno v roce 1947, tedy před 75 lety studenty Konzervatoře Brno. V současné době působí Janáčkovo kvarteto ve složení Miloš Vacek, Richard Kružík, Jan Řezníček a Břetislav Vybíral.
Na brněnském koncertu, který se uskuteční 1. března 2022 od 16:00 v koncertním sále HF JAMU, vystoupí společně se studentem hry na klarinet na katedře dechových nástrojů HF JAMU Alešem Tvrdíkem, který je absolventem Pražské konzervatoře a laureátem mnoha mezinárodních soutěží a v současné době zástupcem vedoucího skupiny klarinetů Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Program koncertu je složen ze Smyčcového kvartetu č. 7 kvartet fis moll D. Šostakoviče, který je věnován památce jeho první manželky Niny Vassilievny Varzar, která zesnula v roce 1954. Tento nejkratší Šostakovičův kvartet premiérovalo Beethovenovo kvarteto 15. května 1960 v Leningradě. Další skladba koncertu Reverie Orientale pro klarinet a kvarteto Alexandra Glazunova pochází z roku 1886. Jak napovídá její název, má snovou náladu a připomíná přírodu Východu. V poslední části zazní smyčcový kvartet Listy důvěrné Leoše Janáčka, který patří mezi nejvýznamnější skladby kvartetní literatury.

Foto: archiv souboru Janáčkova kvarteta, janacekquartet.com

Podcast