Jazzový klavírista Najponk mimořádně sólově

Klavírní cyklus Hybatelé rezonance představuje v jedinečných sólových recitálech přední české interprety klasické hudby i jazzu.

Již 25. dubna zve na mimořádné setkání s jazzovým klavíristou a skladatelem Najponkem, který na jeden večer opustí důvěrně známé prostředí jazzových klubů a usedne ke koncertnímu křídlu v Anežském klášteře. Posluchači se mohou těšit na pestrý mix jazzových standardů nejrůznějších období od Sunnyho Clappa až po Colea Portera, ale také nahlédnou do vlastní Najponkovy tvorby a mohou se nechat unášet uvolněnou kreativitou i okamžitou inspirací. „Koncert tohoto typu jsem naposledy hrál v Rudolfinu v roce 1996, tedy více jak před čtvrtstoletím,” potvrzuje jeho výjimečnost Najponk a dodává: „Těším se, že budu sám s pianem ve velkém sále. To je příležitost dostat z nástroje všechny ty barvy a jemnosti, na které v jazzklubu nebývá prostor.“

Koncertní cyklus Hybatelé rezonance připravila společnost C. Bechstein ve spolupráci s Národní galerií Praha.

Najponk, vlastním jménem Jan Knop, vychází jako interpret i autor z klasických jazzových kořenů, swingujícího rytmu a blues. Vyhýbá se neústrojným avantgardním experimentům a jeho osobitá reinterpretace jazzové klasiky i vlastní skladatelská tvorba vynikají nápaditostí, virtuozitou a hráčským entuziasmem. Poetickým hudebním projevem spolu s kultivovaným úhozem a dokonalým jazzovým frázováním se řadí mezi "storytellers" - vypravěče příběhů, představující v hudebním světě nejvyšší interpretační metu. Rozvíjení jazzové tradice v rámci jejích původních zákonitostí nejlépe vystihují jeho vlastní kompozice. Najponk hraje přímočarý akustický jazz. Nejčastěji jej můžeme slyšet v triu a vzácněji společně s muzikanty světové úrovně - trumpetistou Valery Ponomarevem, bubeníkem Alexem Rielem nebo basistou Hansem Backenrothem. Vydává u japonského labelu Gats Production ltd. Spolupracoval s elitními muzikanty, jako jsou Janusz Muniak, Dave Liebman, Piotr Baron, Osian Roberts, Matt Fishwick, Gregory Hutchinson, George Mraz nebo Ondřej Pivec. Jeho nahrávky posbíraly řadu ocenění.

Hybatelé rezonance

Cyklus Hybatelé rezonance pořádaný společností C. Bechstein se stal nástupcem dvouleté série Saleem Ashkar Beethoven Residency, kde zaznělo v rámci osmi koncertů všech dvaatřicet Beethovenových mistrovských klavírních sonát. Strůjci úspěchu následujících „hybatelů“ dosud byli např. Tomáš Kačo, Beata Hlavenková, Jan Bartoš, Ivo Kahánek, Marek Kozák, Martin Kasík, Lukáš Klánský Kristina Barta a Nikol Bóková, Miroslav Sekera, Karel Košárek nebo Kryštof Marek. Koncertní řada poskytuje samostatný prostor výrazným osobnostem české klavírní školy a představuje je v osobitých profilových recitálech, vyjadřujících plně jejich aktuální umělecký názor a preference.

C. Bechstein

C. Bechstein od roku 1853 přes jedno a půl století vyrábí mistrovské nástroje, které jsou ztělesněním vynikající kvality, ušlechtilého zvuku a barvy. Nejvyšší kvalita zvuku a mechaniky tak přenáší krásu velké klavírní éry i do naší doby. Nástroje C. Bechstein dnes zdobí Královskou akademii v Londýně, konzervatoř v Paříži či Berlínskou filharmonii.

Filozofii C. Bechstein od počátků ovlivňovaly osobnosti, jako byli Hans von Bülow či Ferenc Liszt. Společnost dodnes pokračuje ve své slavné tradici ruční výroby doplněné o současné nejmodernější technologie. Nástroje značek C. Bechstein navíc pocházejí výhradně z Evropy, a sice z tradičního německého závodu v saském Seifhennersdorfu. Pianina a klavíry značky W. Hoffmann vznikají v dceřiné firmě C. Bechstein Europe ve východočeském Hradci Králové, v jednom z nejmodernějších evropských manufakturních závodů. V květnu 2019 společnost otevřela svůj pianosalon v Praze, největší reprezentační a prodejní pianocentrum v hlavním městě.

Foto: Archív pořadatele Hybatelé rezonance

Podcast