Jen ve zpěvu jsme našli sladkou úlevu

V neděli 8. října uvede Národní divadlo v Brně na prknech Janáčkova divadla premiéru opery Antonína Dvořáka Jakobín.

Jakobín se stane zároveň první operou české premiérové série, kdy následující dvě sezony Janáčkovy opery NdB se ponesou v duchu Roku české hudby 2024.

Jakobín je často vnímaný jen jako idylický obrázek doby českého osvícenství, ale spolu s krásnou hudbou se v něm skrývá mnohem víc stále aktuálních témat. Vzhůru zpět do školních škamen se v Brně vydají spolu s režisérem Martinem Glaserem a dirigentem Jakubem Kleckerem. Nebude chybět humor i drama a hlavně šťastný konec ve skvělém pěveckém obsazení s Pavlou Vykopalovou (Julie), Romanem Hozou (Bohuš), Janem Šťávou (Purkrabí), Lucií Kaňkovou (Terinka), Petrem Levíčkem (Benda) a dalšími.

J2.jpg

Je to spíš několik příběhů, které se postupně proplétají, zauzlují, chvíli to vypadá, že se z toho laškování stane temné drama, ale nakonec vše dobře dopadne, zlo je potrestáno, staré chyby odpuštěny a pravá láska zvítězí," říká režisér Martin Glaser.A v tom je to právě takové české, malé ale hezké. Češství, nebo jakési zkoumání národní povahy mi přijde jako silné a nosné téma. To, jak se všemu umíme vysmát, jak rychle ohneme hřbet, jak stejně nebojácně umíme v rozhodující chvíli stát za svým a toužit po velkých věcech a po svobodě, jak se dojmeme a pod návalem emocí v mžiku změníme názor o 180 stupňů. A vše nese hudba jako dramatický činitel a způsob, jak spolu postavy komunikují – šklebí se do tváře posměšnou písničkou, slavnostní serenádou uctívají vrchnost, zcela přirozeně se vyzpívávají ze svého smutku, nebo pomocí hudby odkryjí v duši pravé city," dodává Martin Glaser.

j3.jpg

Dvořákův Jakobín náleží vedle Rusalky, Čerta a Káči, Dimitrije a Armidy mezi skladatelova mistrovská díla a je jedním z nejpůvabnějších obrázků českého městečka konce osmnáctého století. Příběh o návratu ztraceného šlechtického syna, který se ve vzdálené Francii zapletl s jakobíny do revolučního dění, a o nepovedených námluvách nadutého purkrabího. Dvořák naplnil mistrovskou hudbou pramenící z nejlepších domácích tradic. Každou z postav mistrně vystihl a obdařil ji plnokrevným charakterem – zejména pak venkovský učitel Benda se svou serenádou patří k tomu nejlepšímu, co skladatel vytvořil. A je to právě síla, bezprostřednost, vroucnost a laskavý humor Dvořákovy hudby, co pozvedá sentimentální příběh mezi klenoty české hudby.

J5.jpg

Premiéra Dvořákova Jakobína se dostane díky projektu OperaVision mezi diváky celého světa. Partnerem přenosu bude opět Česká televize, která představení zaznamená pro ČT ART.

Představení je věnované emeritnímu sbormistrovi Janáčkovy opery Josefu Pančíkovi, který letos slaví významné životní jubileum.

Foto: Marek Olbrzymek

Podcast