Josef Špaček a Miroslav Sekera zítra zahrají na Festivalu Krumlov dueta pro housle a klavír

Festivalové vystoupení dvou předních českých interpretů proběhne zítra - v úterý 25.7. od 19:30 v Městském divadle v Českém Krumlově.

Do Českého Krumlova na zavítá zítra jeden z nejlepších českých houslistů Josef Špaček. Spolu s dalším vynikajícím sólistou, klavíristou Miroslavem Sekerou, zahrají program složený z klenotů hudby 20. století napsaných pro housle a klavír. Kromě skladeb Leoše Janáčka, Igora Stravinského nebo Sergeje Prokofjeva zazní také Mnoho povyku pro nic Ericha Wolfganga Korngolda, brněnského rodáka, který svou filmovou hudbou v polovině minulého století dobyl Hollywood.

Více o programu prozradil houslista Josef Špaček v telefonickém rozhovoru s Ondřejem Fischerem:

Josef Špaček, někdejší historicky nejmladší koncertní mistr České filharmonie, se vydal na sólovou dráhu a profiluje se jako virtuos se širokým záběrem napříč styly a repertoárem. Kritika oceňuje například jeho “udivující artikulaci a atletičnost” (The Scotsman), nebo “bujnost a pikantnost tónu” (The Telegraph). Vystupuje s významnými orchestry po celém světě, věnuje se i komorní hudbě a je pravidelným hostem festivalů i koncertních sálů v Evropě nebo Asii a USA. Hraje aktuálně na housle "LeBrun; Bouthillar” od houslaře Guarneriho del Gesù, pocházející přibližně z roku 1732.

josef-spacek_1.jpg

Talent Miroslava Sekery se projevil již ve třech letech, kdy začal hrát souběžně na klavír i na housle. Díky této kombinaci nástrojů pak, jak známo, v dětství ztvárnil malého Mozarta v oscarovém filmu Amadeus. Dnes patří k nejzajímavějším českým pianistům a dle kritiky oplývá „excelentní technickou přípravou, soustředěným výkonem, pokorným projevem bez zbytečných pódiových afektů a porozuměním dílům, která prezentuje“ (Časopis Harmonie). Vystoupil na prestižních světových pódiích, mimo jiné ve Vídni, USA a v Japonsku.

sekera.jpg

Koncertem bude provázet moderátor a hudební publicista Jiří Vejvoda. Po Janáčkově Sonátě pro housle a klavír zazní Stravinského Divertimento pro housle a klavír, v druhé polovině večera pak Korngoldova suita Mnoho povyku pro nic a závěrem Prokofjevova Sonáta pro housle a klavír č. 2 D dur.

Foto © Radovan Šubín

Podcast