Josef Špaček s Miroslavem Sekerou nahráli mimořádné album, které ukazuje svět nečekaných kontrastů v díle pro housle a klavír Bohuslava Martinů

Houslový virtuos Josef Špaček a klavírista Miroslav Sekera, oba mezinárodně uznávaní umělci, svým novým albem představují komorního i koncertantního Bohuslava Martinů, skladatele světového i vpravdě českého, známého i stále objevovaného. Na albu jsou tři skladby pro housle a klavír, které ukazují jeho různé styly a vlivy. V Koncertu pro housle, klavír a orchestr sólisty doprovází Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Petrem Popelkou. Album vzniklo za podpory Nadace Bohuslava Martinů a vychází na CD i v digitálních formátech již 8. září 2023.

„To, že byl Bohuslav Martinů houslista je pro smyčcaře velká výhoda. I když psal technicky originálně a má svoje vžité postupy, jeho skladby jdou takříkajíc „do ruky“. Zejména v koncertu pro housle a klavír jde Martinů s obtížností v partu houslí až na hranu. Nicméně je zřejmé, že ví přesné, co si může dovolit, aby byl part ještě hratelný,“ uvedl při vzniku nahrávky Josef Špaček.

J.Spacek_M.Sekera_Radovan Subin.jpg
  • Josef Špaček a Miroslav Sekera (©Radovan Šubín)

Bohuslav Martinů byl sám houslista, ale barva klavíru je svého druhu autorovým podpisem v mnoha jeho symfonických partiturách. Oba nástroje se jako sólové setkávají v Koncertě pro housle, klavír a orchestr, který si u něj objednali manželé Rabinofovi a „svůj koncert“ premiérovali v květnu 1954. Pozoruhodné dílo vznikalo souběžně se Symfonií č. 6 (Fantaisies symphoniques) a prováděno je dnes jen výjimečně. Naopak Houslová sonáta č. 3, další dílo skladatelova amerického období, dávno zdomácnělo v repertoáru světových houslistů. Z atmosféry tušeného konce války a pocitu odloučenosti od domova vzešel monument, který svou délkou připomíná spíše symfonie; dílo plné kontrastů dramatičnosti a lyriky, včetně až „dvořákovské“ nostalgie spojované s českými kořeny skladatele. Vedle dvou amerických děl přináší nové album Pět malých skladeb pro housle a klavír (Cinq pièces brèves) kontrast pařížského autorova období – mnohem více harmonických drsností a pikantností, koketérie s charlestonem, ale i sklon ke kontrapunktickému stylu.

„Spolupráce se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a Petrem Popelkou byla výborná! Petr je úžasný profesionál a orchestr se zhostil svého partu s naprostou samozřejmostí, i když se tento koncert moc nehraje. A spolupráci s Mirkem Sekerou snad ani nemusím komentovat. Mirek je můj parťák už vice než deset let, takže jsme sehraný tým,“ komentuje Josef Špaček muzikantskou spolupráci na nových nahrávkách.

J.Spacek_M.Sekera_photo-Radovan Subin.jpg
  • Josef Špaček a Miroslav Sekera (©Radovan Šubín)

Album s Houslovou sonátou č. 3, Pěti krátkými skladbami Bohuslava Martinů v podání houslisty Josefa Špačka, klavíristy Miroslava Sekery a také s Koncertem pro housle a klavír, který sólisté nahráli se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu vydává Supraphon v pátek 8. září na CD i v digitálních formátech.

Zdroj: TZ
Úvodní foto: Josef Špaček a Miroslav Sekera (©Radovan Šubín)

Podcast