Julia Fischer v Praze

28.2.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Ve Smetanově síni pražského Obecního domu se uskuteční 7. března 2018 mimořádný koncert FOK, na kterém se představí fenomenální německá houslistka Julia Fischer s houslovým recitálem, na kterém ji doprovodí skvělá klavíristka Julianna Avdějeva. 

Tato dvojice, která s neutuchající energií rozšiřuje svůj – již nyní obsáhlý – repertoár, pod značkou FOK vystoupí poprvé. „Stále je co objevovat!“ zněl podtitul sezóny FOK, během které vznikl nápad tento mimořádný koncert v Obecním domě uskutečnit. „Velice mne baví objevovat,“ uvedla Julia Fischer v rozhovoru pro FOK. Díky tomuto vzájemnému „objevování“ si příští středu budeme moci ve Smetanově síni poslechnout Brahmse, Szymanowského a Šostakoviče v podání dvou špičkových, navíc ještě krásných a usměvavých virtuosek. 

Julia se už nebude muset představovat; (nejen) pražské publikum ji dobře zná. Byla rezidenční umělkyní Pražského jara, koncertovala zde i se svým kvartetem a debutovala v Praze přes svůj nízký věk již v roce 2004. Julia Fischer totiž patří na seznam „zázračných dětí“. Pro mimořádný talent byla přijata už v devíti (!) letech na Vysokou hudební školu v Mnichově, ve svých 23 letech se stala nejmladší profesorkou na vysoké škole v Německu a nastartovala sólovou kariéru tak raketově, že dnes její jméno rezonuje celým světem a není třeba vyjmenovávat její nespočetné hudební úspěchy. 

Představit se sluší její kolegyni Juliannu Avdějevu, která již sice má v hudebním světě také zvučné renomé – získala jej například vítězstvím ve slavné Chopinově klavírní soutěži ve Varšavě –, ale kterou české publikum ještě nemělo šanci poznat. Julianna Avdějeva koncertuje také sólově po celém světě, v letošním roce vystoupí na příklad s vlastním recitálem v Sydney nebo s Chopinovým druhým klavírním koncertem v Hong Kongu.

Foto: Felix Broede / Julia Fischer