Julius Mařák v Augustově tiskárně

4.10.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc

V sobotu 5. října se v prostorách Augustovy tiskárny v Litomyšli uskuteční výstava prací Julia Mařáka. U příležitosti připomenutí si výročí 120 let od autorova úmrtí, připadajícího na 8. říjen, pořádá Muzejní spolek Augustova tiskárna jednodenní výstavu k poctě tohoto litomyšlského rodáka. Augustova tiskárna nebyla pro tuto výstavu vybrána náhodou – cílem v současné době připravované rekonstrukce této památky je právě její proměna na muzeum Julia Mařáka. 

„Současný stav objektu má sice k muzeu umění ještě daleko, připomenutí si výročí 120 let od Mařákova úmrtí ale považujeme v jeho rodišti za důležité,“ říká Michal Šimek z Muzejního spolku Augustova tiskárna. „Byť se jedná o výstavu svým charakterem vskutku komorní, nabídne letmý pohled na celý Mařákův umělecký život.“ Výstava nabídne vedle grafických listů či olejových studií také proslulé Mařákovy uhly. Tím nejzajímavějším a nejdůležitějším bude bezesporu Tichý domov, jeden z 12 uhlů slavného Mařákova cyklu Lesní samota z roku 1877. 

Během letošního ročníku Smetanovy výtvarné Litomyšle si do Augustovy tiskárny našlo cestu více než 1500 návštěvníků. O nadcházející sobotě se tak množství návštěvníků mířících do tohoto jedinečného litomyšlského architektonického objektu za kulturou ještě zvýší. „V současné době je objekt v zimních měsících těžko využitelný, ale doufáme, že to se díky připravované rekonstrukci brzy změní. I v příštím roce se budeme snažit, aby byla Augustova tiskárna místem, které stojí za to navštívit,“ dodává Šimek. 

Sobota 5. října 10 – 17 hodin, Augustova tiskárna, Litomyšl, vstup zdarma. Doprovodný program: komentovaná prohlídka- 16:00