Kafkův Proces jako temná groteska s videoprojekcí

V Divadle Petra Bezruče v Ostravě připravili pro diváky novou divadelní úpravu slavného a nedokončeného románu France Kafky Proces. Autor dramatizace a režisér inscenace umělecký šéf Divadla Petra Bezruče Jan Holec ji pojal jako „temnou grotesku až za hrob“. Premiéra se uskuteční 27. ledna 2023.

V Divadle Petra Bezruče v Ostravě připravili pro diváky novou divadelní úpravu slavného a nedokončeného románu France Kafky Proces. Autor dramatizace a režisér inscenace umělecký šéf Divadla Petra Bezruče Jan Holec ji pojal jako „temnou grotesku až za hrob“. Premiéra se uskuteční 27. ledna 2023.

Absurdita Kafkova příběhu láká umělce k neustálé konfrontaci s dobou, ve které sami žijí, přestože Proces pochází z počátku 20. stol. Děj čtenáře a nyní také diváky přivádí k bankovnímu prokuristovi Josefu K. V den svých třicátých narozenin se probudí za přítomnosti dvou cizích mužů, kteří mu oznámí, že je zatčen. Nedozví se však z jakého důvodu. Začíná nekonečný boj s neviditelným mocenským aparátem. Nebo je to boj se sebou samým? Proces, obžaloba, obhajoba, vina a trest.

Absurdní příběh o manipulaci, lidské úzkosti a touze po životě vidí režisér Jan Holec jako nesmírně vhodný pro divadlo. „Kafkův Proces je důkladně vystavený psychologický román, jehož příběh se vyjevuje v alegorických obrazech. Proces je tu dozráváním člověka k sebeosvobozování od světa, se kterým nemůže žít. Soudní proces tak vytváří paralelu k běžnému fungování světa a mezilidských vazeb, které člověka uvrhují do mocenských vztahů vzájemné závislosti a činí jej tak nesvobodným. Kde jsou však možnosti takové svobody? Je možné žít bez zákona? Kafka se dotýká metafyzické podstaty moderní lidské společnosti a ukazuje její možná rizika. Je to příběh dramatický a drásavý. A pro divadelní prkna přímo zrozený.“

Dramaturgem inscenace je hostující dramaturg Peter Galdík (aktuálně dramaturg Bratislavského bábkového divadla), autorem výpravy Ján Tereba, hudbu složil Ivan Acher. Nezbytnou složkou inscenace jsou také videoprojekce, pod kterými je podepsán Kristián Šmulík. „Video funguje jako náš obraz. Obraz, který můžeme vědomě manipulovat nebo je druhým zmanipulován. A takový obraz je často vzdálen od reality a žije si samostatně. Tímto způsobem jsme se naučili fungovat na sociálních sítích,“ dodává k režijnímu konceptu Holec.

Hlavní role Josefa K. byla svěřena Jáchymu Kučerovi. U Bezručů má takto velkou roli vůbec poprvé. V inscenaci dále diváci uvidí Kateřinu Krejčí, Ondřeje Bretta, Jakuba Burýška, Josefa Trojana, Alexandru Palatínusovou, Tomáše Čapka a Barboru Křupkovou.

Franz Kafka (1883–1924) byl pražský pojišťovací úředník a spisovatel židovského původu. Román Proces napsal v němčině roku 1914. Nedokončené dílo bylo vydáno roku 1925 přítelem Maxem Brodem, a to i přes výslovné přání autora, aby román nikdy vydáván nebyl.

Foto: Martin Špelda (Proces, Divadlo Petra Bezruče, na snímku: Barbora Křupková, Ondřej Brett, Kateřina Krejčí, Tomáš Čapek, Josef Trojan, Jáchym Kučera (Josef K.), Jakub Burýšek, Alexandra Palatínusová)

Podcast