Kinopřenosy z Metropolitní opery začínají v sobotu 22. října

Letošní sérii kinopřenosů zahájí inscenace Médea. V této sezóně mimo jiné vystoupí i Adam Plachetka v roli Leporella.

Již tradiční kinopřenosy z Metropolitní opery v New Yorku s podtitulem "Live in HD" opět nabídnou 10 představení mezi říjnem a červnem. Sezónu 2022/2023 zahájí 22. října opera Médea skladatele Luigiho Cherubiniho, v jejíž titulní roli se představí sopranistka Sondra Radvanovsky (viz úvodní foto). Tato inscenace ostatně otevírá letošní sezónu Metropolitní opery nejen v kinech, ale také na jevišti, a to příští týden - 27. září.

5. listopadu se bude pokračovat populární Traviatou Giuseppe Verdiho. Soudobý skladatel Kevin Puts, laureát Pulitzerovy ceny, pak návštěvníkům kin 10. prosince představí svou operu Hodiny, která má v Metropolitní opeře letos premiéru s Renée Fleming a Joyce diDonato v hlavní rolích.

hours_1600x685-2.jpg

Foto: web Metropolitní opery (protagonistky inscenace Hodiny)

Další premiérou letošní sezóny bude nová inscenace opery Fedora od Umberta Giordana, v níž zazpívají mimo jiné operní hvězdy Pjotr Beczała a Soňa Jončeva. Beczału následně uvidíme a uslyšíme 18. března též v Lohengrinovi od Richarda Wagnera, kde zazpívá i německý basista Günther Groissböck, jenž nyní v září vystupuje také tady v Praze.

Druhým titulem z pera Giuseppe Verdiho v této sezóně bude 1. dubna jeho poslední opera Falstaff. 15. dubna se pak do kin podívá Růžový kavalír Richarda Strausse, letos uváděný i pražskou Státní operou. V newyorské inscenaci v něm v náročné basové roli barona Ochse vystoupí opět Günther Groissböck. Sobota 29. dubna nabídne další premiérový titul - operu Šampion od soudobého afroamerického skladatele Terence Blancharda, jehož představení Fire Shut Up in My Bones s úspěchem zahajovalo sezónu loňskou.

1600x685_champion_pdp2.jpg

Foto: web Metropolitní opery (basbarytonista Ryan Speedo Green v opeře Šampion)

Poslední dva přenosy budou patřit operám Wolfganga Amadea Mozarta. Nejprve to bude Don Giovanni, v němž 20. května v roli Leporella vystoupí i český barytonista Adam Plachetka. Půjde o novou inscenaci, stejně jako v případě Kouzelné flétny, která 3. června letošní sezónu Metropolitní opery v kinech završí.

Přenosy „The Met: Live in HD“ začaly v České republice fungovat v prosinci roku 2007. Každou sezonu je v tuzemsku navštíví okolo 40 000 diváků, celosvětově se pak od začátku projektu prodalo již více než 26 miliónů vstupenek. Z pražských kin budou moci diváci tato představení letos vidět živě v Aeru a Světozoru, v záznamech také v kině Bio Oko. Mimo Prahu nabídne přímé přenosy také brněnská Scala či královéhradecké Bio Central.

Úvodní foto: web Metropolitní opery (Sondra Radvanovsky jako Médea)

Podcast