Kirill Gerstein zahraje koncerty Maurice Ravela

17.2.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

Na koncertech 17., 18. a 19. února zazní pod vedením šéfdirigenta České filharmonie Jiřího Bělohlávka čtyři vrcholná díla hudebního expresionismu – Preludium k Faunovu odpoledni a Moře Clauda Debussyho a oba klavírní koncerty Maurice Ravela. Sólistou klavírních koncertů je Kirill Gerstein, s nímž filharmonici v minulosti spolupracovali už na několika projektech a na přelomu února a března se s ním chystají na zájezd do Chorvatska, Itálie, Rakouska a Německa.

 „Je pro mne velkým potěšením hrát se skvělou Českou filharmonií jak v nádherném Rudolfinu, tak i na koncertním turné. Orchestr si udržuje unikátní hudební identitu, která v sobě sdružuje tradice východní i západní Evropy. Je to živoucí dědictví. Zkoušky i společná vystoupení s Českou filharmonií mi ukázaly, že nadšená atmosféra, hudební zvědavost a láska k umění jsou zcela zjevné. Těším se, že v tomto a následujícím měsíci budu ve společnosti se svými drahými přáteli: Mistrem Bělohlávkem, hráči České filharmonie i celým jejich výjimečným týmem,“ říká Kirill Gerstein.

Kirill Gerstein s oblibou provádí oba Ravelovy klavírní koncerty v jednom večeru. Jsou hudebně velmi odlišné a umožňují posluchačům poznat téměř kompletní škálu výrazových prostředků, které Ravel používá. Efektní a radostný Klavírní koncert G dur je zařazen do první poloviny a závažnější Koncert pro levou ruku D dur zazní po přestávce, což má podle Kirilla Gersteina praktický důvod. Po provedení Koncertu pro levou ruku se jeho pravá ruka cítí jako ochromená a trvá několik hodin, než se dostane do své původní kondice.

Foto: Marco Borggreve