Klášterecké hudební prameny 2018

18.6.2018 / Kulturní servis / Martina Klausová

Již po čtrnácté se v prostorách krásného zámku v Klášterci nad Ohří uskuteční letní hudební festival Klášterecké hudební prameny . Letošní ročník je opět plný zajímavých koncertních projektů, premiér a nevšedních hudebních zážitků.

Před zahajovacím koncertem ožije zámek mladými houslisty, kteří přijedou již 2. července na týdenní interpretační kurzy Jaroslava Svěceného.

První koncert se bude konat o den později, 3. července od 18 hodin, v nádherném protestantském kostele v partnerské obci Grossrückerswalde (SRN), kde Jaroslav Svěcený, umělecký ředitel a spoluzakladatel festivalu Klášterecké hudební prameny, představí ve společném programu vynikajícího českého kytaristu a skladatele Lukáše Sommera, se kterým letos koncertoval i v indickém New Delhi či pražské Svatovítské katedrále.

Na nádvoří kláštereckého zámku zazní první tóny letošního ročníku opravdu ve velkém multižánrovém stylu. Ve středu 4. července od 19:30 tu ve festivalové premiéře vystoupí Miroslav Žbirka s kapelou a na pódiu si také společně zamuzicírují s Jaroslavem Svěceným. Naváží tak na úspěšné loňské vánoční turné po velkých českých a slovenských halách.

O den později, 5. července od 19:30, přivítá festival, rovněž poprvé, unikátní flétnový orchestr Magistri s uměleckou vedoucí Magdalenou Tůmovou Bílkovou ( první česká flétnová vítězka soutěže Pražské jaro), kteří si zahrají s Jaroslavem Svěceným i samostatně slavné známé skladby několika století. Posluchači uslyší i výbornou mladou klavíristku Lucii Tóth a celým večerem, který se uskuteční v kláštereckém kostele Nejsvětější Trojice, bude osobitým způsobem provázet herečka a moderátorka Zdeňka Žádníková Volencová.

Na Vivaldiho! Pod tímto názvem se skrývá nový koncertně divadelní galavečer Jaroslava Svěceného a herečky Dejvického divadla Zdeňky Žádníkové Volencové, která je také autorkou scénáře. Za spolupráce souboru Virtuosi Pragenses Collegium zazní 6.června v 19:30 na nádvoří kláštereckého zámku v originále hraná hudba Antonia Vivaldiho, kterou obklopí a propojí autentické příběhy ze života tohoto italského génia.

V sobotu 7.července zazní od 19:30 v Renesančním sále kláštereckého zámku opravdu sváteční koncert, na kterém spolu s Jaroslavem Svěceným vystoupí již mezinárodním pódiem ostřílená mladá sopranistka Karolína Žmolíková a jeden z nejlepších českých klavíristů současnosti Václav Mácha.

Závěrečný festivalový den nabídne hned dva koncerty- v neděli 8.července se od 14 hodin představí účastníci houslových kurzů Jaroslava Svěceného a večer festival vyvrcholí slavnostním galakoncertem Severočeské filharmonie Teplice pod vedením korejsko amerického dirigenta Jun Kima. Tento večer má název Mozart v Klášterci. Jako sólistka se zde představí houslistka Julie Svěcená, laureátka prestižní Mezinárodní houslové soutěže Tibora Vargy ve švýcarském Sionu a známá česká violistka Jitka Hosprová, která si spolu s Jaroslavem Svěceným zahraje Mozartovu Koncertantní symfonii pro housle, violu a orchestr.

Festival Klášterecké hudební prameny pořádá Město Klášterec nad Ohří ve spolupráci s houslistou Jaroslavem Svěceným a koncertní agenturou Subiton.

„Každoročně se do této překrásné severočeské lokality vrací špičková kultura a dnes tolik potřebná pozitivní energie, což oslovuje lidi všech generací z různých koutů naší vlasti i ze sousedního Německa!” říká umělecký ředitel festivalu Jaroslav Svěcený. “Město Klášterec nad Ohří tak zviditelňuje tím nejlepším možným způsobem. Těším se na setkání se skvělými posluchači a neopakovatelnou letní atmosféru kláštereckého zámku a jeho okolí.“

Festival Klášterecké hudební prameny také významně podporuje Ústecký kraj, který již třetím rokem řadí klášterecký festival mezi významné akce do projektu pod názvem „Rodinné stříbro Ústeckého kraje“.

Klásterecké hudební prameny