Komedie ožije tvorbou mladých divadelníků

Divadlo Komedie bude hostit 2. ročník mezinárodního festivalu mladých tvůrců Nová komedie. Od 11. do 18. dubna 2023 uvede inscenace z polských, slovenských a českých divadel. Nebudou chybět ani koncerty a debaty s tvůrci.
První ročník mezinárodního festivalu Nová komedie se konal v březnu 2019. Speciální ročník Nová komedie 1 a půl proběhl v říjnu 2021 a byly na něm prezentovány především inscenace studentů uměleckých škol, kteří absolvovali během pandemie, v době uzavírky divadel. „Letošními tématy jsou (ne)svoboda, (ne)bezpečí, (ne)rovnoprávnost, prolínají se šesti inscenacemi mladých tvůrců, sedmou je hudebně-loutkový projekt, který je určen pro všechny nebojácné diváky od pěti let,“ říká Lenka Dombrovská, programová kurátorka divadla Komedie.
Českými režiséry, kteří budou na festivalu prezentovat své inscenace, jsou Kasha Jandáčková a Štěpán Gajdoš. Z Jihočeského divadla přijedou Události. V dramatu, které pojednává o událostech vedoucích k teroristickému útoku, exceluje Dan Kranich, jenž se na festivalu představí také jako zpěvák dua P/\ST. Domácí inscenací, která bude mít na festivalu pražskou derniéru a vznikla v rámci programu Městských divadel pražských IMAGINE UA, je divadelní projekt o národní identitě a hrdosti Nezlomní ukrajinského režiséra Kostjantyna Žyrova. Magickou i humornou pohádku Město v noci režíroval Štěpán Gajdoš v brněnské Polárce.
Jedním z nesporných vrcholů Nové komedie bude hostování polské scény Teatr Współczesny ze Štětína. Částečně dokumentární inscenace Spartakus. Láska v době moru ukazuje, jak se žije LGBTQ+ teenagerům v Polsku. Měla premiéru v květnu loňského roku a již nyní je fenoménem současného polského divadla. Režisér Jakub Skrzywanek o ní prozradil: „Každé představení končí inscenovaným svatebním obřadem pro páry stejného pohlaví. Páry k nám přijíždějí z celého Polska, je to opravdu fantastické. V lednu jsme tu například měli dvojici z Dolního Slezska, která si s sebou přivedla téměř šedesát rodinných příslušníků.“ Z Polska přijede také autorská inscenace Andělé v Americe aneb Démoni v Polsku, která ukazuje, jak (ne)svobodně se žije v této zemi ve 21. století.
Slovensko reprezentují dvě „feministické“ inscenace – monodrama Dědina, kde září herečka a mistryně v slam poetry Mária Ševčíková, a Kreutzerova sonáta / Čí vinou?, ve které režisér Pavol Viecha zpracoval (ve své době) skandální novelu o nevěře a také zachytil život manželů Tolstojových, kde byl jeden literární talent nadřazen druhému.
V prostorách divadla je možné zhlédnout výstavu obrazů Alžběty Rajchlové a soch Lindy Wrong, dubnové večery zpříjemní také žánrově různorodé koncerty – rapové duo P/\ST, kapela hrající a milující romskou hudbu O Gadže Bašaven či dvojice ukrajinských hudebníků – akordeonistka a zpěvačka Veronika Pozniak a kytarista Artem Podzniakov.
Foto: Martin Špelda (inscenace Nezlomní)