Komorní perly na Dvořákově Praze

Komorní řadu zahájí Boris Giltburg a Pavel Haas Quartet

Klavírní trio f moll Antonína Dvořáka a Klavírní kvintet Es dur Roberta Schumanna zahájí zítra ve 20 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina Komorní řadu Dvořákovy Prahy. Interpretem bude letošní kurátor této programové řady, vynikající izraelský klavírista Boris Giltburg, a jedno z nejrespektovanějších českých smyčcových kvartet současnosti Pavel Haas Quartet. Spojení členů tohoto souboru s Borisem Giltburgem proběhne na letošním festivalu ještě dvakrát, v neděli 19. září v Anežském klášteře a ve středu 22. září v Rudolfinu. Zásadním obohacením komorního programu pak bude vystoupení Sira Andráse Schiffa a členů Panochova kvarteta v pondělí 20. září.

„Loni jsme v rámci Dvořák Collection začali systematicky prezentovat komorní tvorbu Antonína Dvořáka. Jako klavírista jsem nemohl opomenout díla a komorní formace, která ve svém názvu klavír obsahují. Pod kuratelou Lukáše Vondráčka tak na festivalu zazněly klavírní kvartety, letos věnujeme pozornost klavírním triím i kvintetům,“ upřesnil ředitel festivalu Dvořákova Praha Jan Simon.

Všechna čtyři klavírní tria provede postupně Boris Giltburg se svými přáteli z Pavel Haas Quartet. Na programu 19. září je Klavírní trio č. 1 B dur a Klavírní trio č. 2 g moll, které doplní Klavírní trio č. 2 Es dur Franze Schuberta. S Borisem Giltburgem je budou interpretovat houslistka Veronika Jarůšková a violoncellista Peter Jarůšek, zakládající členové Pavel Haas Quartet. Ve středu 22. září je na programu Klavírní trio č. 4, „Dumky“, před ním diváci vychutnají opět umění celého Pavel Haas Quartet, který společně s Giltburgem provede Klavírní kvintet g moll Dmitrije Šostakoviče.

Koncert 8. září se uskuteční v den 180. výročí narození Antonína Dvořáka. Toto významné jubileum bylo podnětem k rozhodnutí právě v tento den veřejně představit mimořádně rozsáhlý nahrávací projekt, soubor 4 CD s názvem „Antonín Dvořák – Kompletní klavírní dílo“ v interpretaci Ivo Kahánka. Nahrávka vznikla ve spolupráci vydavatelství Supraphon a Akademie klasické hudby, tedy pořadatele festivalu Dvořákova Praha. Komplet byl realizován na základě úspěšného provedení celého klavírního díla Antonína Dvořáka v rámci celodenního „maratonu“ na Dvořákově Praze 2020 a obsahuje některé skladatelovy dosud nevydané skladby. Po skončení koncertu bude tedy tato nahrávka slavnostně pokřtěna, aby následně proběhla i autogramiáda Iva Kahánka, ale i členů Pavel Haas Quartet a Borise Giltburga.

Ojedinělé komorní vystoupení připravuje na 20. září letošní rezidenční umělec Dvořákovy Prahy Sir András Schiff spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným. Po provedení Dvořákových Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium zazní skladatelovy klavírní kvintety, oba v tónině A dur. První kvintet zkomponoval Antonín Dvořák ve třiceti letech, tedy v době, kdy pomalu nacházel autorský výraz, druhý, který vznikl o patnáct let později, se plným právem řadí k nejvíce ceněným skladbám svého žánru. Večer 20. září bude výjimečný i z jiného důvodu: po skončení koncertu převezme Sir András Schiff Cenu Antonína Dvořáka za rok 2021, jež mu byla udělena Akademií klasické hudby.

Foto: PHQ / Boirs Giltburg

Podcast