Komorní řada Dvořákovy Prahy

10.9.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc

Komorní řada Dvořákovy Prahy nesoucí rukopis fenomenálního amerického houslisty Gila Shahama začne 10. září koncertem v Rudolfinu. Shaham je jako její kurátor spolutvůrcem dramaturgie, představí se ale také jako interpret. Na programu prvního koncertu jsou vrcholná komorní díla dvou blízkých přátel, Antonína Dvořáka a Johannese Brahmse. „Bude to kontrastní zážitek. Na jedné straně zářivý Dvořákův kvintet, na druhé temný Brahmsův. Věřím, že se diváci mají na co těšit,“ dodává Gil Shaham. 

Ten také nezastírá, že množnost připravit komorní řadu letošní Dvořákovy Prahy využil, jak jen mohl. „Koncerty komorní řady jsou pro mne také příležitost poprvé vystoupit na jednom pódiu s přáteli, s nimiž jsem dosud nehrál. Navíc se setkám s několika úspěšnými mladými kolegy, jsem velmi zvědavý. A ještě ke všemu v Praze, kterou miluji,“ říká Gil Shaham. 

První večer vystoupí s Gilem Shahamem vynikající klavírista Gerhard Oppitz, violoncellista Kian Soltani, který se publiku představil již během zahajovacího koncertu v neděli 8. září s Dvořákovým koncertem h moll, a také houslista Josef Špaček a violista Pavel Nikl. S prvními dvěma se Shaham opět potká ve čtvrtek 12. září, tentokrát na pódiu Anežského kláštera. Společně představí skladby Johannesa Brahmse, Sergeje Prokofjeva a samozřejmě také Antonína Dvořáka. V neděli 15. září usedne opět v „Anežce“ za klavír Michail Lifits a spolu se Shahamem provedou skladby Dvořákovy, Schumannovy a Bachovy.

Komorní řadu pak uzavře v pondělí 16. září v Rudolfinu koncert Wihanova kvarteta doplněného Michailem Lifitsem , violistkou Pauline Sachse a violoncellistou Jensem Peterem Maintzem. Na programu je procházka dějinami české hudby od Antonína Dvořáka přes Josefa Suka až k Erwinu Schulhoffovi. Jak uvádí primárius Wihanova kvarteta, houslista Leoš Čepický, Dvořákův smyčcový kvintet č. 3 Es dur, který celý večer i komorní řadu uzavře, dává poznat, že Dvořák byl violista. „Ve druhé větě má první viola krásné sólo,“ dodává Leoš Čepický. 

Nabídka pořadatelů Gilu Shahamovi podílet se na sestavě komorní řady nebyla nijak náhodná. Jeho vztah k hudbě Antonína Dvořáka je velmi vřelý – ostatně s oblibou vypráví, že když mu bylo asi deset let, poslouchal každý den před spaním z kazety Novosvětskou. Do Prahy se houslista vrací opakovaně a rád. „S láskou vzpomínám, jak velkoryse mne zde vždy přijali úžasní potomci Antonína Dvořáka – nejprve houslista Josef Suk a poté skladatelův pravnuk Antonín Dvořák III.,“ říká Gil Shaham. 

Gil Shaham získal za svoje nahrávky několik cen Grammy a patří k nejobdivovanějším houslistům současnosti. Přátelé a kolegové si ho váží nejen pro jeho virtuozitu, ale často zmiňují i jeho velkorysost, skromnost a radost ze života. Vedle koncertů v rámci komorní řady vystoupí Gil Shaham na letošní Dvořákově Praze ještě jako sólista s PKF – Prague Philharmonia v sobotu 14. září. Pod vedením dirigenta Emmanuela Villauma uzavře Dvořák Collection provedením skladatelova Houslového koncertu a moll, mimochodem nejoblíbenější skladby Shahamova sedmiletého syna. V rámci koncertu pak zazní ještě Sukova Meditace na staročeský chorál „Svatý Václave“ a třetí symfonie Camille Saint-Saënse.

Foto: Martin Divíšek