Koncert pro dva smysly

Uměleckoprůmyslové museum v Praze připravilo od čtvrtka 18. května nevšední výstavu. Díky nebývalé ochotě operní pěvkyně Magdaleny Kožené se mohou návštěvníci dočasné expozice muzea s názvem Koncert pro dva smysly seznámit s koncertními róbami přední světové mezzosopranistky, které jí navrhuje přední oděvní návrhářka Daniela Flejšnarová. Výstava bude otevřena do 17. září 2023.

Koncem minulého roku mezzosopranistka Magdalena Kožená učinila velkorysou nabídku Uměleckoprůmyslovému museu v Praze. Po konzultaci s oděvní výtvarnicí Danielou Flejšarovou, jež pro ni téměř třicet let navrhuje modely pro světová koncertní pódia, se rozhodla některé z nich věnovat do muzejních textilních sbírek. Pro UPM se tak otevřela nečekaná možnost výrazně obohatit stávající sbírky historických i současných oděvů.

Na výstavě, která tento dar provází, je čtrnáct modelů, z toho pět, které obohatí sbírky UPM, a také vzácné zápůjčky. K vidění jsou například svatební šaty z roku 2008, v nichž se Magdalena Kožená vdávala na zámku v Náměšti nad Oslavou a také zpívala Juliettu od Bohuslava Martinů v Rudolfinu, nápaditý kalhotový komplet z roku 2002, těhotenské šaty z roku 2005, šaty Flamenco z roku 2017 s šestimetrovou vlečkou i jeden z nejnovějších společných počinů, šaty Bertolt Brecht, které měly premiéru v loňském roce v Londýně. Všechny modely doprovázejí společné vzpomínky návrhářky i pěvkyně, výstavou zní úryvky z Mozartových skladeb v podání a výběru Magdaleny Kožené.

„Nebývá časté, aby setkání dvou tvůrčích osobností z odlišných oborů zrodilo souznění a mnohaletou vzájemně obohacující spolupráci,“ řekla Konstantina Hlaváčková, kurátorka sbírky módy i této výstavy. „Spojuje je úsilí o dokonalý umělecký a estetický zážitek: výjimečný hlas a výjimečný oděv, jednoduše řečeno – koncert pro dva smysly.“

Začátek spolupráce oděvní návrhářky Daniely Flejšarové a hvězdy klasické hudby Magdaleny Kožené se datuje do roku 1997. Jejich pohled na oblečení určené pro koncertní podium se diametrálně lišil od představ předchozí generace, které se odvíjely od tradičního vzhledu „operní divy“. Magdalena Kožená toužila po originálním, módně aktuálním oděvu, a to jak pro společenské a koncertní příležitosti, tak i každodenní nošení. Nebála se neobvyklých prvků, jež by pěvkyně dříve na koncertní scénu sotva oblékly.

Oblečení pěvkyň též musí splňovat řadu požadavků vycházejících z pohybu specifických částí těla. Citlivá je oblast kolem žeber, jejíž objem se při dýchání radikálně mění, proto musí být oděv v těchto místech maximálně elastický. Během téměř třiceti let vytvořila Daniela Flejšarová pro Magdalenu Koženou bezmála sto modelů. Jejich spolupráce založená na přímosti a otevřenosti a vysoké profesionalitě přerostla v přátelství naplněné radostí ze společné tvorby.

Foto: Profimedia/ČTK

Podcast