Koncert proti totalitě

Letos opět živě ve spolupráci HAMU a AVU v Praze.

Koncert proti totalitě se uskuteční tradičně v Sále Martinů na HAMU v Praze. Na pódiu své alma mater se představí studenti spolu s pedagogy a dalšími špičkovými zahraničními i domácími umělci. Dramaturgie koncertu je složena z děl skladatelů, jejichž životy a tvorbu poznamenaly totalitní režimy, či byli přímo vystaveni různým formám bezpráví. V letošním roce spolupracují na projektu studenti a pedagogové AVU v Praze, uspořádáním výstavy s názvem Doba trvanlivosti revisited.

Dramaturgie koncertu představí jak známé neoklasické dílo Dmitrije Šostakoviče z počátku druhé světové války Klavírní kvintet Op. 57, tak téměř nehrané skladby Jana Nováka Rustica Musa II, Serenádu Bohuslava Martinů v netradičním nástrojovém obsazení pro dva klarinety a smyčce H. 334, nebo Sonátu pro klavír Luboše Sluky památce Antonína Jemelíka, klavíristy a básníka, který zemřel tragickou smrtí za nevyjasněných okolností v jednatřiceti letech.

Koncentrace špičkových umělců je v kontextu českých pódií nebývalá. Publikum se může těšit na několik „čerstvých“ laureátů Soutěže Pražského Jara, Matouše Zukala a členky rakouského smyčcového kvarteta Selini Quartet, ale i další umělce jejichž laureátské diplomy z této prestižní soutěže, jsou již poněkud staršího data - Tomáš Jamník, Ivo Kahánek a Irvin Venyš. Málo kdy se stává, že na pódiu vystoupí všichni tři členové Dvořákova tria, aniž by účinkovali v rámci tohoto věhlasného uskupení. Jan Fišer koncertní mistr České filharmonie se navíc ujme netradičně, v díle Bohuslava Martinů, partu violy. Dalším zahraničním umělcem, který přijal pozvání bude Niklas Liepe, který je umělcem nahrávací společnosti SONY Classical.

Koncert doprovází výjimečný výstavní projekt Doba trvanlivosti „revisited“ z dílny Akademie výtvarných umění, který představí grafická díla současných studentů, absolventů a profesorů AVU. Sjednocujícím prvkem projektu je totalita, resp. Přetrvávající totalitní myšlení a jeho „doba trvanlivosti“ v prostředí demokratické společnost – tedy v podmínkách pro generaci současných studentů zdánlivě samozřejmých. Vzhledem k pandemické situaci je výstava označena slůvkem revisited a obohacena novými pracemi, vyjadřujícími umělecký vývoj jednotlivých aktérů s ročním odstupem po výstavě z roku 2020.

Osmý ročník projektu se koná od 19 hodin v Sále Martinů na pražské HAMU, Malostranské náměstí 13. Vstup je zdarma po rezervaci míst na webových stránkách projektu www.koncertprotitotalite.cz . Vernisáž výstavy se uskuteční v 18 hodin v Respiriu HAMU v Praze a výstava bude volně přístupná do 17. 11. 2021.

Koncert proti totalitě je pořádaný tradičně v den výročí sametové revoluce a připomíná zároveň i Mezinárodní den studenstva, který byl vyhlášen po tragických událostech 17. listopadu 1939. Pořadatelem je Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze a Společnost koncertních umělců, spolupořadatelem letošního ročníku je Akademie výtvarných umění v Praze.

Foto: Profimedia

Podcast