Koncerty Letních hornových kurzů

Festival Za poklady Broumovska zařadí v tomto týdnu do programu koncerty účastníků i lektorů Letních hornových kurzů.

První srpnový týden probíhá v broumovském klášteře ve znamení Letních hornových kurzů. Mezinárodního setkání se účastní 70 hornistů z Evropy a Japonska. Pro veřejnost je připravena v průběhu týdne řada koncertů, na festivalu Za poklady Broumovska pak zazní ve středu 4. srpna ve Vernéřovicích koncert účastníků a v sobotu 7. srpna v Ruprechticích koncert lektorů. Zde se představí spolu s klavíristkou Janou Goliášovou hornisté Zuzana Rzounková, Jörg Brückner, Szabolcs Zempléni a Jan Vobořil. Vstupné na koncerty je dobrovolné a pomůže obnově kostelů broumovské skupiny.

Letní hornové kurzy se z původně doprovodného programu festivalu staly největší evropskou akcí podobného charakteru a plně se osamostatnily. Letošní 7. ročník přivítal 70 hornistů z České republiky, Slovenska, Maďarska, Německa, Holandska a Japonska. Lektory kurzů jsou umělecká garantka a zakladatelka kurzů, sólohornistka Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK Zuzana Rzounková, sólohornista Mnichovské filharmonie prof. Jörg Brückner, sólista na lesní roh, profesor na Hochschule für Musik und Theater Hamburg Svabolcs Zempléni, proděkan hudební fakulty JAMU v Brně Jindřich Petráš, sólohornista České filharmonie Jan Vobořil, první hornista Pražských symfoniků Martin Sokol a pedagožka ZUŠ Police nad Metují a Broumov Lenka Němcová.

Vernéřovice 4. 8. v 18.00 hodin, kostel sv. Michaela: Účastníci a lektoři Letních hornových kurzů vystoupí společně ve středu 4. srpna od 18 hodin na koncertě ve vernéřovickém kostele sv. Michaela. Koncert zahájí premiérové Halali Tomáše Illeho, letošního rezidenta festivalu. Osmiminutová čtyřvětá skladba zazní v podání všech! účastníků, a je dedikována virtuozce na lesní roh Zuzaně Rzounkové a hudebnímu festivalu Za poklady Broumovska. Koncert pak následně představí vybrané nejlepší mladé hráče na lesní roh.

Ruprechtice 7. 8. v 18.00 hodin, kostel sv. Jakuba většího: Vyvrcholením Letních hornových kurzů bude koncert lektorů, který se uskuteční v ruprechtickém kostele sv. Jakuba Většího v sobotu 7. srpna od 18 hodin. Za dobu sedmi let, po kterou existují Letní hornové kurzy, představuje i festival Za poklady Broumovska systematicky literaturu pro lesní roh v širším kontextu a přiváží na Broumovsko špičky hornového světa (Kerry Turner USA, Esa Tapani Finasko, Ricardo Matosinhos Portugalsko, Saar Berger Izrael/ Švýcarsko, Dariusz Mikulski Polsko, Raimund Zell Rakousko). Na koncertě se představí iniciátorka celého projektu Letních hornových kurzů Zuzana Rzounková, sólohornistka FOKu a v roce 2021 rezidenční umělkyně festivalu, sólohornista České filharmonie Jan Vobořil a zahraniční účinkující - Němec Jörg Brückner a maďarský hornista Szabolcs Zempléni. Hráče na lesní roh doprovodí pianistka Jana Goliášová.

210419-jsl-zpb-stream-klaster-broumov-8.jpg

Vstupné na oba koncerty je dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům. Z důvodu aktuálních nařízení vlády je kapacita kostelů pro návštěvníky omezena na 75 %. Pořadatelé taktéž prosí návštěvníky o dodržování aktuálních nařízení pro účast na koncertu. Místa na koncert je možné rezervovat na emailu tereza.kramplova@zapoklady.cz.

Foto: Za poklady Broumovska

Podcast