Koncerty pro svobodu a demokracii s Magdalenou Koženou a Simonem Rattlem

Aktuální rezidenční umělci České filharmonie vystoupí už příští týden, 16. a 17. listopadu, ve Dvořákově síni Rudolfina.

Česká filharmonie provede 16. a 17. listopadu na dvou Koncertech pro svobodu a demokracii řecké a maďarské lidové písně v úpravách Maurice Ravela a Bély Bartóka. Zazpívá je mezzosopranistka Magdalena Kožená, její manžel Simon Rattle bude dirigovat Symfonii č.9 Gustava Mahlera. Oba koncerty začínají v 19:30, druhý z koncertů se pak bude vysílat v opožděném přímém přenosu České televize na kanálu ČT art.

O svém vztahu k České filharmonii Simon Rattle říká: „Nestává se mi často, že bych se zamiloval do orchestru, a taky většina mých vztahů s orchestry je staršího data. Když jsem však poprvé dirigoval Českou filharmonii, hned mě napadlo, v jaké hudbě bych chtěl tento orchestr slyšet. Dokázal si totiž uchovat svůj vlastní typický zvuk, který je právě pro Mahlera jako stvořený.“

Magdalena Kožená už byla rezidenční umělkyní České filharmonie před sedmi lety, během jubilejní 120. sezony. K orchestru se pak i se Simonem Rattlem vrátila ještě v roce 2019 a následně také na úspěšný koncert v covidovém roce 2020. V souvislosti s Ravelovými písněmi pěvkyně podotýká, že má silný vztah k francouzskému repertoáru. K dalšímu písňovému cyklu pak dodává: „Na koncertě budu vedle Ravelových Řeckých písní zpívat Maďarské písně Bartókovy, které objevil můj muž jako velkou vzácnost, jen zřídka uváděnou koncertně. Přitom Bartók celý cyklus sám instrumentoval. Písně jsou to až na výjimky spíše vážné, temné. Nesmírně zajímavé a bohaté jsou po harmonické stránce. Bude to pro mne jazyková výzva, protože budu poprvé v životě zpívat maďarsky.“

V průběhu aktuální sezóny pak oba umělci vystoupí s Českou filharmonií ještě dvakrát: koncem listopadu provedou výběr z písní Antonína Dvořáka, Hanse Krásy a Gideona Kleina spolu s Tarasem Bulbou Leoše Janáčka, v únoru pak písně Bohuslava Martinů doplněné ještě o předehru k opeře Jenovéfa a Symfonii č.2 C dur Roberta Schumanna. Během rezidence Magdaleny Kožené a Simona Rattlea u České filharmonie také vznikne nahrávka písňové části programu pro hudební vydavatelství Pentatone.

Zdroj: tisková zpráva

Foto: Petra Hajská (archiv ČF)

Podcast