Kostely, zámky i technické památky rozezní Hudební výlety Svatováclavského hudebního festivalu

Hudbu stylově přinesou podzimní Hudební výlety po Moravskoslezském kraji. Na podzim se bude konat 7 koncertů, ve kterých bude nejprve hrát hlavní roli flétna Jana Ostrého a představí se i Stadlerovo klarinetové kvarteto v novém obsazení.

Musica Folklorica přiveze do zemědělského muzea hudbu moravsko-slovenského pomezí a muzeum Tatry rozezní francouzské baroko. Ostravu čeká také předpremiéra s tvůrci oceňovaného filmu Josefu Myslivečkovi Il Boemo s Vojtěchem Dykem v hlavní roli.

Podzimní řadu Hudebních výletů odstartuje fenomenální flétnista Jan Ostrý již tento týden. Ostrý studoval u vynikajících pedagogů, deset let působil v zahraničí a stal se jedním z nejuznávanějších sólistů a mezinárodně vyhledávaným pedagogem. Hudební podzim vykreslí mnoha barevnými valéry sonát starých mistrů J. S. Bacha, Leclaira, Kerrla či Bendy v doprovodu prvotřídního cembalisty Filipa Dvořáka (Hipocondria Ensemble). Trojlístek jejich koncertů „Barokní flétové sonáty“ se uskuteční v kostelích v Nýdku (7. 10., Evangelický kostel, 18 hod.), Ostravě – Staré Bělé (8. 10., Husův sbor, 18 hod.) a Brušperku (9. 10., Kostel sv. Jiří, 16 hod.).

Následující víkend se představí Stadlerovo klarinetové kvarteto v novém obsazení s basistou ostravské opery Martinem Gurbaľem. Nová energie mistrů českého klarinetu se projeví v oblíbených Biblických písních Antonína Dvořáka, a to v unikátní úpravě Aleše Pavlorka. Zazní také Antické maďarské tance či části nejoblíbenějších Bachových děl – Umění fugy a Matoušových pašijí, vše v neotřelých úpravách právě pro es klarinet, klarinet a basklarinet (a bas). Koncerty se uskuteční v sobotu 15. 10. v Orlové (Evangelický kostel, 18 hod.) a v neděli 16. 10. v zámku Kunín (Kostel Povýšení sv. Kříže, 15 hod.), kde bude pro návštěvníky hodinu před koncertem přichystána možnost prohlídky zámku.

V neděli 16. 10. se v Cinema City (Ostrava – Fórum Nová Karolina, 18 hod.) uskuteční také předpremiéra filmu Il Boemo s Vojtěchem Dykem v hlavní roli. Kdo byl Josef Mysliveček, zvaný IL BOEMO? A jaké tajemství se skrývá za jeho oslnivým úspěchem a následným zapomněním? Odpovědi skrývá nejen vlastní film oceněný na filmové přehlídce v San Sebastianu (2022), ale i vlastní tvůrci, kteří budou předpremiéře přítomni – režisér Petr Václav, producent Jan Macola a vedoucí hudebního nastudování Václav Luks.

V Muzeu potravin a zemědělských strojů (Ostrava-DOV) zazní v pátek 21. 10. od 18 hodin program „Karpatské chodníčky“ skvělého souboru Musica Folklorica. Domovským místem kapely je horňácká obec Velká nad Veličkou, do přilehlého moravsko-slovenského pomezí lze rovněž situovat převážnou část repertoáru kapely. Musica Folklorica patří mezi hudební tělesa, která nejenže překračují hranice žánrů, ale také sahají po nových možnostech propagace folkloru a jeho přiblížení široké veřejnosti, zejména díky výpravně pojatým folklorním videoklipům. V rámci jejich koncertu zazpívají i Martin Prachař, Sára Slováková a ženský sbor Oskoruša.

Česko-francouzský barokní projekt „Apollón a múzy“ s tenoristou Vojtěchem Semerádem (Cappella Mariana) a sopranistkou Chantal Santon Jeffery v hlavních rolích se uskuteční v neděli 6. 11. (16 hod.) v naprosto neobvyklém prostoru – Muzeu nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici! V doprovodu flétnistky Jany Semerádové, Jakub Kydlíček (zobcové flétny), Mélusine de Pas (viola da gamba) a Vojtěcha Havrlanta (cembalo) se rozezní hudba velikánů Andrého Cardinala Destouchese, Jeana-Philippa Rameaua, Jeana-Josepha de Mondonvilla a Louise-Nicolase Clérambaulta. Díla byla inspirovaná postavou Apollóna, boha umění, písně, hudby, poezie, vůdce devíti múz a ztělesnění rozumu, jasnosti a řádu, také velkého svůdce. Navzdory své nadčasové kráse byl často zavrhován, ale nepřestal inspirovat francouzské barokní skladatele. Tento program nabízí formou zrekonstruované kantáty imaginární epický příběh Apollóna, který během svých milostných setkání s múzami, nymfami i smrtelnicemi oslavuje umění.

Touto pestrou nabídkou však letošní koncerty Svatováclavského hudebního festivalu (SHF) – Hudebních výletů nekončí. Do konce roku se uskuteční ještě dalších 9 koncertů.

Vstupenky online a detailní informace naleznete na www.shf.cz.

Foto: Profimedia

Podcast