Král Lear promluvil k libereckému publiku

Premiéra pro papírové diváky a podcast F. X. Šaldy - FOITcaST

Slavná Shakespearova tragédie o králi, který propadne po přenechání říše svým dcerám šílenství, má novou českou divadelní podobu. Pokud by nebyla divadla zavřená kvůli protiepidemickým nařízením, konečně by se Krále Leara dočkali i diváci v Liberci. V Divadle F. X. Šaldy se tento titul objevuje úplně poprvé, a to v režii Jakuba Nvoty, kterého liberečtí už znají z emocionálně silné inscenace Mikve.

V pondělí 8. 2. proběhla neveřejná premiéra. Divadlo pojmenované po slavném div. kritikovi a spisovateli se tak po čtyřech letech (Mnoho povyku pro nic, 2017) dočkalo další shakespearovské klasiky. Po deseti letech (Romeo a Julie, 2011) bylo navíc na čase, aby se činoherní soubor utkal s velkou tragédií. Volba padla na slavného krále alžbětinského dramatika už i proto, že v ansámblu působí herec skvělých kvalit – Václav Helšus.

Král Lear je již čtvrtou činoherní premiérou, která se z důvodu protikoronavirových opatření hrála před prázdným hledištěm. Vedení divadla se proto snažilo zaplnit hlediště alespoň symbolicky.

„Diváky jsme vyzvali, aby posílali své fotoportréty, které jsme vytištěné umístili na divadelní sedadla. Na Fotografie nám lidé posílali od první minuty po zveřejnění výzvy a do premiéry se jich sešlo celkem 140. Herci tak měli možnost hrát alespoň symbolicky před hledištěm plným tváří, i když jen na fotografiích,“ sdělila Michaela Pompová, vedoucí marketingu divadla.

Fotografie mohou i nadále diváci zasílat do divadla prostřednictvím e-mailu, nebo messengeru. Na sedadlech zůstanou připevněné po celou dobu, kdy bude divadlo kvůli vládním opatřením uzavřené. Herce můžou diváci stále podpořit i zakoupením dobrovolného vstupného přes eVstupenku na představení, která ale bohužel neuvidí.

Některé z herců ale uslyší! Fenomén s názvem „podcast“ najdeme už i v DFXŠ. Herci Michaela Foitová a Martin Stránský rozjíždějí od února ve spolupráci s libereckým divadlem nový pořad FOITcaST. Formou tzv. podcastingu občerství český éter každý měsíc neformálním povídáním se zajímavým hostem. Jakého hosta si herci do pořadu FOITcaST pozvali, se posluchači dozví až při samotném poslechu. Zajímavých lidí je kolem nás mnoho, proto bude FOITcaST minimálně různobarevný. Vzhledem k Míšině neformální bezprostřednosti a Martinovu osobitému humoru se určitě máme na co těšit. FOITcaST bude možné slyšet na těchto kanálech: Anchor, Spotify, YouTube a na webu divadla F. X. Šaldy.

Podcast