Krása dialogu v inspirujícím prostředí Broumovska

Zahajovací koncert festivalu přinese díla francouzských impresionistů i premiéru českého skladatele Kryštofa Marka.

Premiérou skladby s názvem „Krajina paměti“ rezidenčního skladatele festivalu Kryštofa Marka v podání harfenistky Kateřiny Englichové a Filharmonie Hradec Králové bude v sobotu 25. června zahájen 17. ročník festivalu Za poklady Broumovska. Na zahajovací koncert naváže dalších 12 prázdninových koncertů v kostelích broumovské skupiny a doprovodný program na konci léta. Vstupné na většinu koncertů zůstává dobrovolné – výtěžek putuje na pomoc kostelům.

Průvodním motivem 17. ročníku festivalu je „Krása dialogu“. Dialog hudby a architektury se promítne i do obsahu premiérové skladby rezidenčního skladatele festivalu Kryštofa Marka na zahajovacím koncertě festivalu. V sobotu 25. června v 18:00 zazní v klášterním kostele sv. Vojtěcha v Broumově Markova premiéra s názvem Krajina paměti. Skladba vznikla na objednávku festivalu, a připomene výročí 300 let od úmrtí Kryštofa Dientzenhofera, stavitele kostelů broumovské skupiny, které budou letos v červenci zařazeny mezi národní kulturní památky. Sólistku premiéry harfenistku Kateřinu Englichovou doprovodí Filharmonie Hradec Králové pod vedením Andrease Sebastiana Weisera. V programu dále zazní Tance pro harfu a smyčcový orchestr Claude Debussyho, Introdukce a Allegro pro harfu, flétnu, klarinet a smyčce Maurice Ravela a Serenáda pro smyčce Antonína Dvořáka.

„KRAJINA PAMĚTI je koncert pro harfu a komorní orchestr věnovaný vynikající české harfenistce a letošní rezidenční umělkyni festivalu Kateřině Englichové. Rezidenční skladatel festivalu, pan Kryštof Marek ho napsal na jaře roku 2022 pro hudební festival Za poklady Broumovska a jeho tři věty se vztahují k samotnému Broumovsku,“ říká Tereza Kramplová, ředitelka festivalu Za poklady Broumovska.

kryštof marek.jpg

Názvy následujících vět uvádí skladatel Kryštof Marek následovně:

„1. věta – UZDRAVOVÁNÍ PAMĚTI – Věta vyjadřuje touhu po uzdravení paměti této krajiny, do které se promítly mnohé křivdy a mnohá bezpráví. Je podstatné to s vědomím tragických historických událostí odpustit. Brázdy paměti se stanou úrodnými pouze v případě odpuštění.

2. věta – CESTA ZA HVĚZDOU – Věta symbolizuje cestu ke kapli s názvem Hvězda. Po vystoupání nad údolí je nám umožněn nádherný výhled do krajiny přinášející širší horizont, nadhled, uvědomění si souvislostí, ale také určitý odstup od ran historie. Jde o pomyslné putování za světlem v meditativní rovině.

3. věta – VELKÝ NÁVRAT – Věta symbolizuje sestoupení zpět do údolí od kaple Hvězda. Je to návrat do reality, ale s vědomím uskutečněného setkání se s pamětí krajiny, s lidskými osudy. Toto uvědomění přináší odvahu jít dál, odpouštět. Učí nás, že jen v případě odpuštění se naše paměť může stát úrodnou. Věta vyzdvihuje odvahu k životu, odvahu k lásce.“

Foto: Archív festivalu

Podcast