Květen v Brně opět rozkvete divadlem

Mezinárodní festival Divadelní svět Brno připraví pro diváky od 13. do 27. května více než 70 představení a dalších nejrůznějších akcí, které jinak není možné v Brně běžně zažít. Již 14. ročník divadelního festivalu tak naplní rekordní počet inscenací.

Mezinárodní festival Divadelní svět Brno otevře tento rok unikátní první kompletní uvedení trilogie Čekárna Divadla X10, které se odehraje v Divadle Husa na provázku 13. a 14. 5. Ve veřejném prostoru soubor Baletu NdB 2 symbolicky zahájí festival projektem DNA 17. 5. na piazzettě před Janáčkovým divadlem a uvnitř divadelních budov odstartuje program inscenace SPARTAKUS. Láska za časů moru nadaného polského režiséra Jakuba Skrzywanka. Jeden z největších tuzemských divadelních festivalů tak do Brna přiveze prestižní výběr zahraničních inscenací z Polska, Německa nebo Izraele a ta nejlepší představení z tuzemské divadelní scény.

Několik dnů nabitých velkou činohrou, komorními projekty, tanečními inscenacemi, site-specific performancemi ve veřejném prostoru a bohatým doprovodným programem, spolupořádají téměř všechna brněnská divadla – Národní divadlo Brno, Městské divadlo Brno, Divadlo Husa na provázku, Divadlo Polárka, Divadlo Radost i umělecké scény Divadelní fakulty JAMU – Studio Marta a Divadlo na Orlí.

Prestižní zahraniční program

Součástí festivalu Divadelní svět Brno je i v letošním roce linie zahraničních inscenací, která tvoří jeden z hlavních vrcholů programu festivalu. Hlavní událostí festivalu bude taneční představení německé choreografky Sashy Waltz, která vystoupí se svým souborem v Janáčkově divadle s dech beroucím představením SYM-PHONIE MMXX.

„Letošní ročník věnujeme také profilu vycházející polské režisérské hvězdy Jakuba Skrzywanka. Divákům představíme dvě unikátní inscenace Smrt Jana Pavla II. a SPARTAKUS. Láska za časů moru v jeho režii doplněné o výjimečný projekt Sexuální výchova z divadla ve Štětíně, kde je Jakub Skrzywanek uměleckým šéfem,“ zve šéfdramaturgyně festivalu Barbara Gregorová.

S dalším divadlem přijíždějícím z Německa se diváci setkají v Divadle Husa na provázku, kde na ně bude čekat Theater Bremen a jejich Moby Dick neboli Velryba ze slavného kultovního románu Hermana Melvilla. Další významnou událostí letošního ročníku je hostování izraelského Habima – National Theatre of Israel s inscenací Ten, kterého miluje moje duše. A již tradičně festival přivítá kolegy ze Slovenského národného divadla tentokrát s inscenací Špina o poměrech na maďarské vesnici poté, co si Irena a Attila adoptují dvě dívky Anitu a Ružu, které nikdo neřekne jinak než Špina.

Divadlo je… unisex

Další výběr inscenací, tentokrát z tuzemských divadelní domů, navazuje na již tradiční festivalové linie. Antické téma letos zastupují inscenace jako například nejnovější premiéra pražského Národního divadla Bakchantky v režii Jana Friče, dále koprodukční inscenace Iokasté vzniklá ve spolupráci Městských divadel pražských se Slovenským komorním divadlem Martin v režii Lukáše Brutovského.

V návaznosti na loňskou programovou linii věnovanou ženám, letos festival pokračuje pod heslem „Divadlo je… unisex“ výběrem titulů zabývajících se queer tematikou.

Premiéry a mezinárodní koprodukční projekty Divadelního světa Brno

Již několik posledních ročníků festival Divadelní svět Brno rozvíjí program koprodukční činnosti, ze které i letos sklízí ovoce. Hlavní letošní události tohoto programu podpory je premiéra inscenace Vyhnanství Divadla X10, která je součástí trilogie s názvem Čekárna. V rámci programu koprodukcí dále vzniká např. dvouletý unikátní site-specific projekt Oidipús komplet: trailer ve spolupráci s pražskou nezávislou skupinou Tygr v tísni.

Young adult a program pro rodiny s dětmi

Organizátoři festivalu v programu letošního ročníku nově akcentují i inscenace určené dospívajícímu, „young adult“ publiku, které jsou přirozeným tematickým mostem mezi tvorbou pro děti a inscenacemi pro dospělé. Jako hlavní událost jsou pro ně připravena dvě představení oceňované inscenace Bratři naděje Divadla Minor, na které se mohou těšit na činoherní scéně Městského divadla Brno. Společně s rodiči mohou okusit i pozoruhodný titul DINOPERA / KHWOSHCH o tom, jak to bylo s dinosaury než planetu Zemi zasáhl meteorit, a také se mohou vypravit na Antigonu z Divadla Drak, která rozhodně není doslovnou adaptací Sofoklovy hry. Čekají na ně ale i další divadelní hry.

Site-specific a divadelní výlet do baťova Zlína

Účastníci festivalu budou mít možnost, v rámci skupinové larpové hry Divadlo jsi ty…, vyzkoušet si krušný začátek kariéry herce „na volné noze“. Pro děti a jejich rodiče bude v parku Lužánky také připravená participativní hravá pohádková procházka s názvem DŠB – Dlouhý, Široký a Bystrozraký a na piazzettě před Janáčkovým divadlem se budou moci malí diváci zapojit do tanečního projektu Jáma lvová UNLIMITED. Na závěr festivalu se budou moc diváci vypravit do Zlína na jedinečnou inscenaci Baťa III Městského divadla Zlín.

Brno showcase

„Mimo představení, která festival do Brna přiváží, prezentuje Divadelní svět Brno i místní divadelní tvorbu. Diváci tak mají jedinečnou možnost v rámci několika dnů navštívit to nejdůležitější, co v letošní sezoně brněnská divadla nabízí,“ komentuje programovou linii „Brno showcase“ dramaturgyně Hana Hložková. Některá představení jsou rovněž opatřena anglickými titulky nebo jsou v režimu english friendly, vhodná i pro anglicky mluvící expaty nebo zahraniční hosty festivalu.

Vstupenky na všechna představení i doprovodný program jsou již v prodeji on-line na webových stránkách festivalu i v předprodeji v Zákaznickém centru Národního divadla Brno, v místech předprodeje participujících divadel a v síti Ticketportal.

Foto: Bernd Uhlig (SYM-PHONIE MMXX_Choreographie Sasha Waltz_Musik Georg Friedrich Haas_Kostueme Bernd Skodzig_Ensemble)

Podcast