La Scala konečně živě

Operní dům La Scala plánuje na 11. května první koncert s obecenstvem.

Mezinárodně proslulý operní dům La Scala v Miláně plánuje svůj první letošní koncert s obecenstvem na 11. května. Divadla či kina pak ve valné části Itálie otevřely pro publikum už dnes, a to díky nové fázi rozvolnění opatření proti koronaviru. V regionech s příznivou epidemickou situací, které nyní tvoří většinu Itálie, mohly obnovit provoz i zahrádky kaváren a restaurací.

La Scala přivítá své publikum koncertem Vídeňských filharmoniků, které bude řídit dirigent Riccardo Muti. Podobně jako ostatní koncertní sály, divadla či kina musela La Scala zůstat uzavřena posluchačům od konce loňského roku.

Datum bylo vybráno se symbolickým odkazem na 11. května 1946, kdy scéna obnovila svůj provoz po druhé světové válce, informovala dnes agentura ANSA. Tehdy byl při koncertu vedeném dirigentem Arturem Toscaninim hlavní sál zcela zaplněn, letos se bude smět zúčastnit maximálně 500 diváků, což je zhruba čtvrtina kapacity.

Nová pravidla, která platí ode dneška, umožnila divadlům, koncertním sálům a dalším kulturním provozům otevřít po mnoha měsících své vnitřní a vnější prostory. V některých městech se na ranní představení kin v šest hodin tvořily fronty. Prostory kulturních zařízení mohou být zaplněny na polovinu své kapacity s limitem maximálně 500 diváků vevnitř a 1000 lidí venku. Dalším omezením je zákaz nočního vycházení, který začíná ve 22 hodin.

Uvolnění pravidel platí pro takzvané žluté a bílé regiony s relativně příznivou epidemickou situací. Ty v současnosti tvoří většinu italského území. Ve vyšším stupni opatření je jen několik regionů na jihu, včetně ostrovů Sicílie a Sardinie, a malý alpský region Val d´Aosta poblíž francouzských hranic.

Zdroj: ČTK
Foto: Profimedia

Podcast