Láska zdaleka z MET v kině

6.12.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

Středověký námět, moderní pojetí, ženu skladatelku i dirigentku, a desítky tisíc žárovek LED na podiu. To vše přinese přímý přenos čerstvého nastudování současné opery Láska zdaleka finské skladatelky Kaijy Saariaho v režii autora kontroverzních wagnerovských inscenací Roberta Lepage. Láska zdaleka je teprve druhou operou v historii Met, jejíž autorkou je žena, a od své premiéry ve čtvrtek 1. 12. se těší nadšeným kritickým ohlasům. K přímém přenosu opery se v sobotu 10. prosince mimo dvou tisícovek světových kin připojí také téměř tři desítky českých kinosálů.

Příběh opery vypráví o skutečném, svého času uznávaném francouzském pěvci Jaufré Rudelovi, který usilovně touží po ideálu lásky reprezentovaném nikdy nespatřenou ženou, která však sídlí kdesi daleko za mořem. Dílo inspirované dávnou legendou mělo premiéru v roce 2000 v Salcburku.

K výjimečnosti inscenace přispěje v Met i další žena v týmu: z Finska pochází též mladá dirigentka a cellistka Susanna Mälkki, která ve své Met premiéře představení diriguje. V roce 2006 se stala vůbec první hudební ředitelkou francouzského orchestru Ensemble intercontemporain, od podzimu 2016 působí též jako historicky první žena na pozici šéfdirigentky Helsinské filharmonie a patří jí i historické prvenství coby operní dirigentky v milánské La Scale. „Met by si tuto charismatickou dirigentku měla zvát k hostování, jak často to jen půjde,“ napsaly o ní NY Times. 

Foto: ©KenHoward/MetropolitanOpera