Valérie a týden divů. Nezvalův surrealistický horor o dospívání uvede Laterna Magika na jevišti Nové scény ND

Nové činoherně-taneční představení Laterny Magiky má premiéru zítra, 9. listopadu.

V roce 1935 napsal Vítězslav Nezval slavnou poeticky-hororovou prózu Valérie a týden divů, vydanou až v roce 1945, v níž se dívka jménem Valérie během jednoho týdne mění v ženu. Její přechod z naivního dětství do temnějšího světa dospělých provází řada bizarních, snových a děsivých situací, v nichž náhle nahlíží na postavy ze svého okolí úplně jinou, mnohdy znepokojující optikou.

Možná ještě známější je filmová adaptace tohoto díla od režiséra Jaromila Jireše z roku 1970 s kostýmy Ester Krumbachové a hudbou Luboše Fišera - silně stylizovaný snímek, symbolicky uzavírající relativně svobodnou éru československé experimentální kinematografie 60. let.

Laterna Magika teď Valérii uvede také na jeviště. Nová inscenace režiséra Jakuba Šmída bude mít premiéry na Nové scéně Národního divadla tento týden ve čtvrtek a v pátek - 9. a 10. listopadu od 20 hodin. V roli Valérie se představí zcela nová herecká tvář - Aneta Kalertová.

1699265557-valerie-a-tyden-divu-20231003_0905-foto-vojtech-brtnicky.webp
  • Aneta Kalertová, Matěj Petrák a Jindřich Panský (©Vojtěch Brtnický)

Valérie a týden divů je příběh o dospívání, o přelomové fázi, která se dnes sice už hodně posouvá, ale je to věk mezi 17 a 18 lety, kdy si člověk začne uvědomovat, že život není úplně snadný,“ říká herec Zdeněk Piškula, který ztvární roli Orlíka. V rolích Tchoře a Elzy návštěvníci uvidí Petra Stacha a Evu Leinweberovou. Představení je také protkáno tancem v choreografii Jiřího Pokorného. V rolích Fantómů, tajemných průvodců příběhem, vystoupí Matyáš Ramba, Jindřich Panský, Matěj Petrák, Alexander Sadirov, Vojtěch Rak a Dalibor Lekeš. V roli Hedviky, přítelkyně mladičké Valérie, je pak doplňuje tanečnice Jaroslava Rameš Janečková.

1699265642-valerie-a-tyden-divu-20231003_0937-foto-vojtech-brtnicky.webp
  • Zdeněk Piškula jako Orlík (©Vojtěch Brtnický)

Dům jako dveře do Valériiny duše

Pracujeme s obrazem domu a jeho sklepeními. Dům jako odraz duše Valérie, která právě dospívá. V domě se mísí myšlenky, vzpomínky a vjemy, minulost, přítomnost, budoucnost a sny, které znásobují skutečnost,“ popisuje režisér Jakub Šmíd.

Dům tvoří dominantu celé scény: je 8,5 metrů široký, 6 metrů vysoký, váží 1500 kg a disponuje třemi projekčními plochami. Diváci se ponoří do hlubiny jeho temných sklepů nebo po něm vyšplhají do vysokých pater až k vikýřům. Důležitou součástí scény je miniaturní kurník, který slouží jako zmenšená verze velkého domu a existuje s ním ve vzájemné symbióze. To, co se děje v kurníku, ovlivňuje dění v domě a naopak.

1699265579-valerie-a-tyden-divu-20231003_0911-foto-vojtech-brtnicky.webp
  • Dům v představení Valérie a týden divů (©Vojtěch Brtnický)

Dramaturgyně inscenace Hana Strejčková dodává: „Je to hra s nadsázkou, naivitou a nevinností, která o to více vystupuje na povrch, čím silněji se ukazuje zvrácenost světa. Příběh o posedlosti mládím, lásce a dospívání se odehrává jako gotický horor, surrealistický thriller nebo pitoreskní panorama skutečnosti.“

Divadelní zpracování se opírá o dialog filmu a scénických obrazů, hudby se světelnou kompozicí a propojuje básnické vidění s optikou Laterny magiky. „Tvůrci, kteří pracují s dílem významného básníka Vítězslava Nezvala, si touto inscenací kladou za cíl vrátit se k tradičním principům a kořenům Laterny magiky, ale zároveň reflektují nový směr současného repertoáru,“ doplňuje umělecký šéf Laterny magiky Radim Vizváry.

1699265590-valerie-a-tyden-divu-20231003_0915-foto-vojtech-brtnicky.webp
  • Eva Leinweberová jako Elza (©Vojtěch Brtnický)

Úvodní foto: Aneta Kalertová jako Valérie (©Vojtěch Brtnický)

Podcast