Lednové Svátky hudby s talenty i legendami

2.1.2017 / Kulturní servis / Martina Klausová

Mládí vs. empirie, to je název prvního z koncertů cyklu Svátky hudby v Praze v roce 2017. 17. ledna se v Sále Pražské konzervatoře střetnou mladé talenty ve hře na klavír a housle s již renomovanými umělci. Hostitel Václav Hudeček, houslová legenda, vyzve zástupce mladší generace a primária Heroldova kvarteta Petra Zdvihala, zatímco klavírní legenda Jan Simon laureáta soutěže Broumovská klávesa Filipa Martinku a Roberta Bílého, který letos reprezentoval Českou republiku v Eurovizní soutěži mladých hudebníků. Těšit se můžete na Händelovu Sonátu pro dvoje housle a klavír, Mozartův Klavírní koncert č. 12 nebo Beethovenovu Sonátu pro housle a klavír č. 1 D dur. Mladí klavíristé i Jan Simon se předvedou ve virtuózních kusech Chopinových a doprovázející Heroldovo kvarteto přidá výběr z Dvořákových Cypřišů.

Svátky hudby v Praze jsou proslulé soustavnou péčí o mladé talenty a vytváření jejich leckdy prvních koncertních příležitostí. Tentokrát Václav Hudeček ke spolupráci vyzval Mezinárodní klavírní soutěž Broumovská klávesa, která vznikla v roce 2011 a jejímž ředitelem je Ivo Kahánek. Cílem Broumovské klávesy je uspořádání soutěže pro děti a mládež s patřičnou odbornou platformou v široké mezinárodní působnosti. Celá idea se opírá o osvědčený systém dětského hudebního vzdělávání a dlouholetou tradici dětských soutěží v ČR. Mladí hudebníci zde mají nejen možnost vzájemné konfrontace na mezinárodní úrovni, ale také kontaktu se špičkovými osobnostmi českého i zahraničního klavírního umění a představiteli stěžejních hudebních institucí. A tuto prestižní soutěž v kategorii 14-15 let vyhrál letos nadějný Filip Martinka.

Druhý z lednových mladých hostů Václava Hudečka - Robert Bílý se narodil v roce 1997 v Ústí nad Labem. Hře na klavír se začal věnovat roku 2003. Od té doby získal již více než 70 národních a mezinárodních cen a ocenění. 1. cenu v mezinárodní konkurenci obdržel poprvé v roce 2011 v soutěži nadace Jütting ve Stendalu. Mimo jiné následně zvítězil v soutěžích Piano Talents v Miláně, Jugend Pianisten v Troisdorfu, IBCA v Düsseldorfu či Rising Stars v Berlíně. V roce 2014 se stal laureátem mezinárodní Sommerakademie Mozarteum v Salzburgu, díky čemuž byl pozván na koncert v rámci festivalu Salzburger Festspiele a na klavírní kurz a koncert s Emanuelem Axem do Švýcarska.  Dále koncertoval například v Lucembursku, Velké Británii a Španělsku. Pyšní se rovněž vystoupeními v prestižních německých koncertních sálech Die Glocke, Laeiszhalle nebo Berliner Philharmonie. V roce 2016 reprezentoval Českou republiku v Eurovizní soutěži mladých hudebníků.

Nenechte si ujít zajímavé setkání mladých a zkušených hudebníků na lednových Svátcích hudby! Vstupenky jsou v prodeji v sítích Ticketportal a Ticketpro. Více informací najdete na www.svatkyhudbyvpraze.cz.

 BílýSimon