Legendární Prašina ožije na divadle

Premiéru v Klicperově divadle v Hradci Králové oživí účast autora

Klicperovo divadlo si jako vánoční dárek pro diváky připravilo uvedení Prašiny, knižního bestselleru Vojtěcha Matochy. Adaptaci úspěšné dobrodružné knihy pro mládež zrežíroval umělecký šéf Klicperova divadla Pavel Khek. Divákům se v atraktivním titulu představí nové posily souboru Martina Czyžová, Maria Leherová a Martin Klapil. Divadlo ale láká hlavně na představení, které potěší celou rodinu. Premiéra se uskuteční 10. prosince od 19 hodin na Hlavní scéně.

„Jsme rádi, že můžeme být první, kdo uvede tento titul na divadle. Účast na ní přislíbil i autor Prašiny Vojtěch Matocha, proto si myslím, že Klicperovo divadlo čeká skutečně událost“, prozradil režisér Pavel Khek. Ke spolupráci na inscenaci do svého týmu přizval i nové spolupracovníky. Hudbu složil Ivan Acher, výpravu navrhl Jozef Hugo Čačko a o pohybovou spolupráci se postaral Marek Zelinka. Dramaturgem inscenace je Martin Satoranský.

Autorem románu je spisovatel a programátor Vojtěch Matocha (*1989). Ten v letech 2010–2013 vedl skautský oddíl a právě v té době začal vznikat příběh Prašiny. První díl románu vyšel v nakladatelství Paseka v roce 2018. Matocha byl za svůj debut nominovaný na cenu Magnesia Litera v kategorii Litera pro děti a mládež. V roce 2019 vyšel druhý díl s názvem Prašina – Černý merkurit a o rok později pod názvem Prašina – Bílá komnata také díl třetí. Aktuálně vychází komiksová série pod názvem Kronika Prašiny a chystá se i filmové zpracování.

Prašina je fiktivní čtvrť v Praze, kde nefunguje elektřina. Tramvaje zde nejezdí, rádio nehraje, mobily nefungují a svět jako by se tam zastavil v 19. století. A právě v těchto kulisách se odehrává dobrodružný příběh tří kamarádů, kteří se snaží zachránit svět. Jirka, Tonda a En (Vojtěch Říha, Martin Klapil a Martina Czyžová) musí prokázat velikou dávku odvahy a překonat strach i svůj vlastní stín. Hlavního záporáka Klementa Hroudu hraje Filip Richermoc, jeho gang tvoří Jakub Tvrdík, Michal Lurie a Martina Nováková. V roli Hanuše Nápravníka se představí Josef Čepelka, Knihovnici hraje Marie Kleplová, Dědu František Staněk a postavu Anny ztvární Maria Leherová.

Dramatizaci Matochova románu napsali společně dramaturgyně Lenka Smrčková a režisér Pavel Khek, kteří jsou spolu podepsaní například i pod Škvoreckého Zbabělci. „Prašinou jsme se rozhodli zaměřit na mladší publikum, ale jedná se o představení pro všechny. Po dobrodružství touží totiž většina z nás. Adaptovat na divadle akční román, kde se neustále mění prostředí a probíhají nejrůznější honičky na střechách domů, byla výzva,“ říká autorka adaptace Lenka Smrčková.

Světová premiéra inscenace Prašina se uskuteční v sobotu 10. prosince 2022 od 19 hodin na Hlavní scéně Klicperova divadla. Před premiérou se uskuteční od 18:15 vernisáž výstavy obrazů Miroslava Proška.

Foto: Martin Sedláček

Podcast