Lennonova zeď má muzeum

Muzeum proslulé zdi se poprvé otevře veřejnosti

Dlouho připravované muzeum Lennonovy zdi v Praze The Lennon Wall Story přivítá v pátek 23. července 2021 první návštěvníky. Muzeum si budou moci prohlédnout vždy od pátku odpoledne do nedělního večera v suterénu pod barem Napa v Prokopské ulici č. 8. Expozice o historii Lennonovy zdi je stejně rozmanitá jako minulost symbolického památného místa na pražské Malé Straně.

V příjemně chladných suterénních prostorách baru Napa, který muzeum spoluprovozuje, lze strávit čas o některém z letních víkendů ve stylové atmosféře a zároveň se dozvědět spoustu informací o nesmírně zajímavé historii Lennonovy zdi. Ta je trefným příkladem mládežnického vzdoru proti komunistickému režimu v 80. letech v Československu, stejně jako symbolem míru, lásky i boje za svobodu, který se zachoval až do dnešních dnů a inspiruje i jiné fenomény v zahraničí jako Lennonovy zdi v Hong Kongu.

Že nepůjde o nezábavnou výstavu, potvrzuje nejen samotné téma, kterým se The Lennon Wall Story zabývá, ale též pestrá náplň muzea. Příchozí zde naleznou desítky dobových fotografií významných i neznámých autorů, tematické publikace, dosud nezveřejněný krátký dokumentární film o historii Lennonovy zdi a mnoho interaktivních prvků, které zaujmou i děti.

K vidění bude rovněž kamenná deska věnovaná Johnu Lennonovi s tajemným původem nebo zeď, na niž budou moci návštěvníci přidat nápis či obrázek a která bude také sloužit jako originální fotostěna. Chybět však nebude ani křídová tabule určená pro podpisy či vzkazy Johnu Lennonovi, jež na ni vydrží tak dlouho, dokud je nepřekryjí další! Tak to totiž chodívalo i na samotné Lennonově zdi, která leží od muzea pouhé 3 minuty chůze. Návštěvu samotné památky a expozice je tedy snadné spojit.

Nedílnou součástí muzea je i kavárna, kterou může zdarma využít návštěvník, který za vstup do muzea přispěje alespoň doporučovanou částku (150 Kč plná cena, 90 Kč snížená). Aktuality muzea The Lennon Wall Story lze sledovat na Facebooku či Instagramu, praktické informace jsou pak pohromadě na webu. Autorkou myšlenky i realizace muzea je Eva Ticháková, dlouholetá nadšenkyně do Beatles, novodobé historie, hudby i barev.

Návštěva muzea bude možná kterýkoliv pátek po 15. hodině a v sobotu či neděli od 11 do 20 hodin počínaje 23. červencem 2021.

Foto/graf.design: Jitka Kotrlá

Podcast