Leticia Moreno i Adam Plachetka v Českém Krumlově

30. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov zakončí symfonie Novosvětská od Antonína Dvořáka.

Poslední týden Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov bude ve znamení oslav výročí významných hudebních velikánů. Zazní Vivaldiho Čtvero ročních dob v podání Nového Pražského Collegia rozhlasových symfoniků, světoznámý Adam Plachetka představí Mozartovy nejslavnější operní předehry, árie, duety a tercety a Dvořákův houslový koncert a-moll zahraje španělská houslistka Leticia Moreno. Svůj debut na festivalu zažije mladý klavírista Jan Čmejla. Festival uzavře v sobotu 18. září ikonické dílo Antonína Dvořáka – Symfonie č. 9, e-moll z Nového světa neboli Novosvětská, kterou uvede Severočeská filharmonie Teplice.

Leticia Moreno.jpg

„Rok 2021 je plný významných výročí. Již je to 180 let, kdy se narodil světově nejznámější český skladatel Antonín Dvořák. Jeho nejslavnější symfonie „Z nového světa“ neboli Novosvětská bude posledním dílem, které na 30. ročníku zazní. První polovinu koncertu bude Zámeckou jízdárnou znít houslový koncert a-moll, jehož hlavní hvězdou bude španělská houslistka Leticia Moreno. V dramaturgii jsme neopomenuli ani výročí 280 let od úmrtí barokního hudebního skladatele, houslového virtuosa a italského kněze Antonia Vivaldiho, proto nesmí chybět jeho neznámější dílo Čtyři roční doby. Co by to byl za festival bez Mozarta. Navíc když letos je to 265 let od jeho narození a 230 let od jeho úmrtí. Jeho geniální tvorbu představí populární basbarytonista Adam Plachetka,“ říká prezident festivalu Jaromír Boháč.

Adam-Plachetka_foto_Pavel_Hejny_hires.jpg

(Foto: Pavel Hejný)

Adam Plachetka je známý jako pěvecký génius ve ztvárnění Mozartových rolí. V Českém Krumlově zazní například části oper Don Giovanni, Figarova svatba nebo Kouzelná flétna. „Koncert v Českém Krumlově je ryze mozartovský. Program je sestavený převážně z oper, ale je tam pár koncertních špíčků. Věřím, že celý večer bude stát za to, protože dramaturgicky je velmi dobře poskládaný. Na jevišti se potkám se dvěma mladšími kolegy, a to se sopranistkou Terezou Štěpánkovou a tenorem Danielem Matouškem,“ zve na koncert konající se v pátek 17. září od 19:30 h v českokrumlovské Zámecké jízdárně basbarytonista Adam Plachetka.

Aktuální informace k programu a podrobnosti k jednotlivým koncertům jsou na webových stránkách www.festivalkrumlov.cz, kde se dají také zakoupit vstupenky.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov je významnou kulturní přehlídkou, na které od roku 1992 zní hudba od 15. až po 21. století. Během celé historie festivalu na něm vystoupilo více než 12 tisíc umělců ze 40 zemí světa. Mezi nimi byly i velké kulturní ikony jako např. operní pěvci Plácido Domingo, Jonas Kaufmann, Renée Fleming, ale i zpěvák Karel Gott nebo operní pěvkyně Dagmar Pecková. Festival navštíví každoročně okolo 20 tisíc lidí, letos se však festival kvůli COVID-19 letní termín zrušil a nahradil jej termín nový.

Foto: Archív festivalu

Podcast