Letňany opanuje přístupná věda

Výbušné experimenty z chemie a fyziky, panelové diskuse o energetice nebo právu na nenávist či pohádka ze světa včelího úlu. VELETR VĚDY, který pořádá Akademie věd ČR, přivítá první návštěvníky už ve čtvrtek 8. června 2023 v PVA Expo Praha v Letňanech. Potrvá do soboty 10. června a nabízí vstup zdarma. Na všechny akce z doprovodného programu je ale třeba si místo rezervovat.

Největší populárněnaučná akce Veletr vědy, kterou každoročně pořádá Akademie věd ČR, se zabývá vědou ve všech jejích podobách a nabízí návštěvníkům to nejzajímavější ze světa přírodních, technických, humanitních i společenských oborů. Představuje vědu a výzkum jako fascinující a zásadní odvětví lidské činnosti.

Během tří dnů nabídne Veletrh vědy návštěvníkům více než 100 expozic, které doplní doprovodný program ve formě panelových diskusí, přednášek a workshopů. Letošní novinkou budou diskusní show Zeptej se vědce live! a Vědecká zastávka, kde se návštěvníci mohou vědců a vědkyň ptát na to, co je zajímá.

Zeptej se vědce live! Tato část veletrhu vychází z úspěšného internetového projektu. Už dva roky odpovídají vědci na zvídavé dotazy tazatelů na sociálních sítích. Přirozeně, že využívají vědecký přístup, ale zároveň srozumitelný jazyk. Vždy se koukají, co bylo vyzkoumáno a vědou doloženo a zahrnou to do svých odpovědí. Na letošním Veletrhu vědy se s nimi mohou zájemci setkat a osobně jim položit svou záludnou otázku. Okruhy dotazů jsou určeny následujícími tématy: Těžké kovy v životním prostředí – jak se jich zbavit? Jak pečovat o svůj mikrobiom? Jaká je role cukrů a tuků ve výživě? Neurodegenerativní onemocnění – co o nich víme? Jak poslat léčiva do té správné tkáně? Dezinformace – mají být chráněny svobodou slova? Jak funguje vesmír?

Na veletrhu vědy však dojde i na další otázky. Jaké jsou perspektivy České republiky v jaderné energetice, fotovoltanice a elektromobilitě? Odpovědi vykrystalizují z panelová diskuse Energetika – fakta a mýty, kterou povede Václav Moravec a pokusí se divákům vysvětlit vše podstatné. Na obdobně aktuální téma, rezonující ve společnosti, bude cílit i druhá panelová diskuse nazvaná Právo na nenávist – česká věda v boji proti dezinformacím a hate speech.

Odlehčení navodí science show: školní třídy nebo (pra)rodiče s dětmi si mohou rezervovat místa na sérii zábavných experimentů z chemie a fyziky, doprovázené výbuchy, ohněm a dýmem v režii iQLandia Liberec, přihlásit se na elektrizující show o hudbě a elektřině brněnského science centra Vida! nebo si vybrat experimenty protkanou přednášku o chemii ohňostrojů v podání Jakuba Štěpánka z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Nejmenší návštěvníci se mohou těšit na naučnou pohádku Běla mezi včelami, která děti zavede do světa včelího úlu, nebo na povídání o vzniku Sluneční soustavy a života na Zemi s Michalem Bursou, ředitelem Astronomického ústavu AV ČR.

Foto: © Veletr vědy, AV ČR (Veletrh vědy 2022)

Podcast