Letní hobojová a fagotová akademie právě probíhá

11.7.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Za lektory z České filharmonie přijíždějí do Rataj nad Sázavou již po šesté umělci z celé republiky na Letní hobojovou a fagotovou akademii. Přes 40 hráčů na hoboje a fagoty se soustředí na unikátním týdenním projektu, který se veřejnosti představí během tří nadcházejících koncertů v Kutné Hoře a Ratajích nad Sázavou. 

“Letní hobojová a fagotová akademie se může pyšnit přítomností největších specialistů v oboru z České republiky, patří mezi ně například sólohobojistka České filharmonie Jana Brožková nebo sólofagotista  Ondřej Roskovec” uvádí ředitelka akademie Kateřina Kmínková. Účastníky akademie jsou mladí umělci, kteří do Ratají přijíždějí z celé republiky. “Letos máme záběr od Karlových Varů až po Ostravu, byly ale i ročníky, kdy přijeli až z Kalifornie či z Jižní Korey” dodává Kateřina Kmínková. 

Akademie nabízí hráčům na hoboje a fagoty jedinečnou možnost intenzivního vzdělávání u lektorů, ke kterým by se jinak jen těžko dostali. Účastníci během jednoho týdne dokáží nastudovat látku a posunout se ve hře na nástroj až o několik měsíců dopředu. “Jsou zde velmi motivováni a nic je nerozptyluje od práce”, uvádí fagotista Tomáš Františ, další z lektorů a hráčů ČF. 

Veřejnost se může těšit na nevšední hudební zážitek. “Vidět na jednom pódiu přes čtyřicet hobojistů a fagotistů se obvykle nenabízí každý den” říká lektor, dirigent a fagotista v jedné osobě Martin Petrák. “Koncerty máme v nadcházejících dnech tři: jeden ve čtvrtek 12. 7. v Kostele sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře, druhý v pátek 13. 7. bude spojený s povídáním o nástrojích a koná se na jinak veřejnosti nepřístupném hradě Pirkštejně, který v posledních letech spravuje kavárník Ondřej Kobza. Třetí koncert v sobotu 14. 7. Letní hobojovou a fagotovou akademii uzavírá a koná se v zrekonstruovaném Rytířském sále ratajského zámku, který se pyšní naprosto jedinečnou akustikou.”