Letní koncerty souboru Musica Florea

25.7.2018 / Kulturní servis / Martina Klausová
Orchestr Musica Florea připravil na začátek srpna dva koncerty z letošního programu, který uvedl v premiéře v lednu. Dílo českého barokního skladatele Fr. Ignáce Tůmy představí na dvou místech, kam se pravidelně vrací – v Teplicích a v Olomouci.

František Ignác Tůma (1704–1774), je dnes znám spíše jako tvůrce chrámových kompozic. Byl to však i vynikající varhaník, gambista, zpěvák a skladatel. Ve svých symfoniích a sonátách ukazuje brilantní použití techniky „concerta grossa". F. I. Tůma byl průkopníkem této techniky v Čechách. Jeho dílo se šířilo v opisech již za jeho života, dobové opisy se zachovaly nejenom u nás, ale i v dalších velkých evropských městech, jako je Berlín, Drážďany, Řím či Vídeň. Jeho dílo se objevuje i za oceánem, konkrétně ve Washingtonu.

Do programu svého koncertu Musica Florea zařazuje kromě děl F. I. Tůmy i nedávno znovuobjevené skladatele působící zejména v Praze, na Moravě a ve Vídni: Václava Matyáše Gureckého nebo Georga Christopha Wagenseila.

Koncerty se uskuteční 6. srpna v Děkanském kostele sv. Jana Křtitele v Teplicích a 7. srpna v Uměleckém centru UP v Olomouci.

Poté se Musica Florea chystá na již tradiční letní zájezd do Polska. Letos soubor vyráží v druhé polovině srpna na festival v Jaroslawi s dílem Giovanni Bonociniho, kantátami Johanna Sebastiana Bacha a vrcholem bude uvedení opery tří skladatelů Muzio Scevola ve Szczawnici. Tam budou vystupovat 22. srpna. Představení proběhne jako v minulých letech v rámci mezinárodního festivalu barokní hudby a divadla Barokowe Eksploracje. Do Polska neodcestuje sice celé Florea Theatrum, nicméně i tak si bude moci publikum představení vychutnat v originální výpravě a kulisách jako na premiéře v Německu nebo na noční pražské premiéře, kterou 2. července navštívily dvě stovky diváků. Koncert kantát Johanna Sebastiana Bacha proběhne ve spolupráci se Szczawnickým komorním sborem.