Liberecká Liška Bystrouška v Praze

Festival hudebního divadla Opera již po patnácté.

Od 16. ledna do 29. března 2022 se uskuteční 15. ročník Festivalu hudebního divadla OPERA 2022. Své nejlepší inscenace v Praze nabídnou operní soubory z celé České republiky i ze Slovenska, představení stálých operních domů i tentokrát doplní produkce vzniklé nezávisle na tradiční operní síti divadel. Většina představení se opět odehraje na scénách Národního divadla, festival ale expanduje i do dalších divadelních i nedivadelních prostor.

Festival hudebního divadla Opera vznikl v roce 1993 s cílem nabídnout souborům i divákům srovnání a připomenout, že si operní divadlo zaslouží pozornost a podporu. S cílem ukázat, že vynikající operní inscenace vznikají jak ve velkých centrech, tak v menších regionálních divadlech. 15. ročník festivalu byl připravován v době, kdy je obzvlášť důležité zdůrazňovat nejen unikátnost tuzemské operní sítě, ale vůbec význam divadla a celé kultury. Divadla v posledních dvou letech ve velmi komplikovaných podmínkách udržovala svůj repertoár a připravovala nové inscenace, z nichž ty nejlepší nyní nominovala do programu festivalu Opera.

Lovci perel, foto Jan Prochazka (4).jpg

Foto: Lovci perel (Jan Procházka)

Základem přehlídky jsou od počátku představení operních souborů z českých, moravských a slezských divadel zřizovaných státem nebo obcemi. Je to především jejich festival, a proto i rozhodnutí, jakou inscenací se prezentují, je od prvního ročníku zcela na vedení divadel: je na nich, aby se pochlubili tím, co je pro ně typické, co považují ze své nedávné tvorby za nejzajímavější, ať už dramaturgicky či inscenačně.

V roce 2015 se festivalu poprvé zúčastnily operní soubory ze Slovenska. Festival tak připomíná, že operní soubory z České i Slovenské republiky i po rozdělení Československa patří do jednoho společného divadelního kontextu a že mezi českým a slovenským divadlem stále existují významné vazby. Dvě slovenská divadla letos nabídnou české tituly – Slovenské národné divadlo inscenaci Dvořákovy opery Čert a Káča, banskobystrická Štátna opera inscenaci Foersterovy opery Eva.

Eva, foto Zdenko Hanout (9).jpg

Foto: Eva (Zdenko Hanout)

Ambicí Jednoty hudebního divadla, pořadatele festivalu, je nabídnout co možná nejširší obrázek českého operního divadla, festival tak zahrnuje také projekty vzniklé nezávisle na tradiční operní síti divadel. Pravidelně se festivalu účastní Ensemble Opera Diversa (tentokráte s hravými tituly pro děti), Ensemble Damian (po loňském, velmi úspěšném provedení volné rekonstrukce Monteverdiho opery L´Arianna představí autorský projekt Tomáše Hanzlíka nazvaný Piráti) a Opera Povera (s dalším komorním projektem). S originálními projekty opět přicházejí Opera studio Praha, Run OpeRun, Hausopera nabídne další site-specifik akci. Reprízu na festivalu bude mít i inscenace nastudovaná v roce 2020 v Ostravě v rámci festivalu NODO (Svadba).

Pirati, foto Michal Malek (8).jpg

Foto: Piráti (Michal Málek)

Letošní 15. ročník festivalu zahrnuje celkem devatenáct inscenací: operní klasiku, málo známé tituly i novinky. Nabízí operní díla od Mozarta až po současnost. Z pozapomenutých či méně hraných titulů se mohou diváci těšit např. na Donizettiho operu Roberto Devereux v titulní roli s nastupující slovenskou hvězdou Evou Bodorovou či na Boitova Mefistofela ve výtvarně efektní i spirituelně zaměřené inscenaci Tomáše Ondřeje Pilaře. V Ostravě režisér Ondřej Havelka nastudoval komickou operu Jaroslava Křičky Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší, dílo odrážející Havelkovi tak blízký hudební svět 20. let 20. století.

Bily pan, foto Martin Popelar (7).jpg

Foto: Bily pan (Martin Popelář)

Nabídka je pestrá nejen z dramaturgického hlediska, festival nabídne i různé náhledy na to, jak dnes inscenovat operu. Městská divadla sice nyní nepřicházejí s inscenacemi, které by se tak výrazně, provokativně vymezovaly vůči tradici, jak tomu bylo při minulém ročníku, ale ani tentokráte samozřejmě nebudou chybět originální jevištní interpretace děl. 16. ledna festival začíná poetickou i vtipnou inscenací Janáčkových Příhod lišky Bystroušky týmu Martin Doubravský – Linda Keprtová, v minulých letech opakovaně oceněného jak porotou kritiků, tak v divácké anketě (inscenace Foersterovy Evy a Massenetovy Thaïs, Rachmaninovy aktovky Lakomý rytíř, ), v titulní roli s Lívií Obručník Vénosovou, která dvakrát po sobě získala cenu diváků za mimořádnou interpretaci role.

Bystrouska, foto Karel Kasak (20).jpg

Foto: Liška Bystrouška (Karel Kašák)

Festival je prezentací jednotlivých souborů a jejich „hvězd“. Na 15. ročníku festivalu se objeví respektovaní interpreti jako Jana Šrejma Kačírková (v českobudějovické inscenaci Mefistofela), místní opory souborů, na které festival upozorňuje od jejich divadelních začátků – Emilii Marty v plzeňské inscenaci zpívá Ivana Veberová, která na festivalu poprvé vystoupila ve třiadvaceti letech. V olomoucké inscenaci Lovců perel a v opavské inscenaci Figarovy svatby diváci poznají pozoruhodné představitele nejmladší generace, mj. Daniela Matouška, Helenu Beránkovou, Daniela Kfelíře, Evu Benett, Markétu Klaudovou, Vojtěcha Pelku.

Figarova svatba, foto Tomas Ruta (8).jpg

Foto: Figarova svatba (Tomáš Ruta)

Výjimečné festivalové výkony budou opět oceněny tzv. Libuškami – čestnými cenami festivalu. Odborníci (porota kritiků) i diváci (prostřednictvím ankety) budou vybírat nejlepší festival inscenaci a oceňovat mimořádné pěvecko-herecké výkony. Jednu cenu opět udělí ředitelka festivalu.

Úvodní foto: Liška Bystrouška (Karel Kašák)

Podcast