Lidová poezie zazní v Praze

28.11.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

Martina Janková, dlouholetá někdejší sólistka Curyšské opery a pravidelná opora Salzburského festivalu v České republice často nevystupuje, spolu s barytonistou Tomášem Králem a klavíristou Ivo Kahánkem však provede ryze český program na 2. benefičním koncertu ve prospěch Institutu Bohuslava Martinů. Ten se odehraje v pondělí 28. listopadu v krásných prostorách Kaiserštejnského paláce na Malostranském náměstí.

Společné vystoupení těchto tří interpretů není náhodné, za sebou mají jednu významnou spolupráci, již před rokem totiž vydal Supraphon jejich album s Moravskou lidovou poezií v písních Leoše Janáčka. Na benefičním koncertě tyto písně zazní spolu s výběrem z Nových slovenských písní, H 126 Bohuslava Martinů, které budou Martina Janková, Tomáš Král a Ivo Kahánek nahrávat v příštím roce.

„Hudba Bohuslava Martinu mě provází od mého mládí. Už jako malá jsem zpívala jeho Otvírání studánek,” vzpomíná Martina Janková. „Nesmírně se těším na opětovnou spolupráci s Ivo Kahánkem, který Martinů věnoval svou doktorskou práci, a s Tomášem Králem, se kterým si hudebně velmi rozumíme a již jsme spolu natočili Ukvalskou a Moravskou lidovou poesii Leoše Janáčka. Naše spolupráce je vždy radostná a inspirující.” Tuto sopranistku, která v lednu s úspěchem debutovala v milánské La Scale, měli pražští posluchači možnost slyšet naposledy na letošním Pražském jaru.

„Opravdu myslím, že v tvorbě Bohuslava Martinů je spousta perel, z nichž ne všechny ještě svět docenil a já se budu aspoň svým skromným dílem snažit přispět, aby se tak v budoucnu stalo,“ říká klavírista Ivo Kahánek.