Lípa Musica na svatého Václava poprvé s letošní uměleckou garantkou, klavíristkou Jitkou Čechovou

22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica završí v tomto týdnu svoji první polovinu dvěma koncerty v Liberci a Novém Boru, kde se poprvé představí letošní umělecká garantka, klavíristka Jitka Čechová.

Na Den české státnosti 28. září festival Lípa Musica již tradičně zařazuje koncerty do Městského divadla v Novém Boru. Letošní slavnostní večer bude současně i zahajovacím koncertem řady umělecké garantky, klavíristky Jitky Čechové, která je hlavní tváří letošního ročníku festivalu. Svatováclavský koncert nabídne unikátní formu „trojkoncertu“, neboť zaznějí tři instrumentální koncertní díla.

Těším se společně s mými kolegy ze Smetanova tria - houslistou a dirigentem v jedné osobě Janem Talichem, violoncellistou Janem Páleníčkem - a trumpetistou Jiřím Houdkem na souznění sólového klavíru za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice. Publikum si tak bude moci vychutnat trojí úplně odlišnou prezentaci klavíru jako sólového nástroje. Svatováclavský koncert přinese rozkošné virtuózní dílo Beethovenova současníka J. V. H. Voříška Grand Rondeau pro klavírní trio a orchestr; vtipné a zároveň už velmi skladatelsky specifické rané dílo Dmitrije Šostakoviče Koncert pro klavír, trubku a smyčcový orchestr a svěží mladé dílo teprve čtrnáctiletého F. Mendelssohna-Bartholdyho Dvojkoncert pro housle, klavír a komorní orchestr d moll - přesvědčivé dílo mladého, předčasně zralého génia,“ představuje dramaturgii večera Jitka Čechová.


Smetanovo trio foto Milan Binder.jpg
  • Smetanovo trio (©Milan Binder)

O den dříve - ve středu 27. září - se uzavře letošní trojlístek libereckých koncertů festivalovou premiérou v architektonicky atraktivních prostorách tamní Nové synagogy. Protagonisty večera s titulem Alter Ego bude německy mluvící dvojice hudebníků – klarinetista David Orlowsky a loutnista David Bergmüller. Unikátní spojení jejich nástrojů zazní v programu složeném z úprav skladeb Purcella, Dowlanda či Kapsbergera v kontrastu se soudobými autorskými kompozicemi interpretů.

Orlowsky_Bergmüller-478-2_(c)Christian Debus.jpg
  • David Orlowsky a David Bergmüller (©Christian Debus)

V následujícím týdnu se Lípa Musica podruhé představí v Německu. Na svátek znovusjednocení Německa se v úterý 3. října v evangelicko-luteránském kostele v Großschöanu představí soubor Martinů Voices se svým nastudováním ikonického díla soudobého estonského skladatele Arvo Pärta Pašije. V sobotu 7. října se pak festival vrátí do České Lípy, kde v rámci koncertní řady umělecké garantky Jitky Čechové zazní program Esence romantismu: klasický písňový recitál s romantickými a impresionistickými písněmi v podání tenoristy a ředitele festivalu Martina Prokeše za doprovodu Jitky Čechové.

Zdroj: TZ
Úvodní foto: Jitka Čechová (©Lenka Hatašová)

Podcast