Lípa Musica a první festivalový víkend

19.9.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc
Po mimořádně úspěšném zahájení s proslulou pěvkyní Magdalenou Koženou a Collegiem 1704 na Koncertu pro Liberecký kraj 17. září v Jablonci nad Nisou, bude 17. ročník festivalu pokračovat prodlouženým víkendem s trojicí neotřelých projektů v České Lípě, Zahrádkách a Filipově u Rumburku. 

Druhý festivalový večer nabídne setkání s unikátním elektronickým hudebním nástrojem, kterým je theremin, a přední světovou hráčkou Carolinou Eyck v České Lípě. V sobotu se uskuteční tradiční Koncert při svíčkách v Zahrádkách u České Lípy, kde provedou renomované pěvkyně v oboru staré hudby Hana Blažíková a Barbora Kabátková Couperinovy Temné hodinky. První festivalový víkend se uzavře ve Filipově u Rumburku, kam Lípa Musica v letošním roce zasadila provedení zásadní skladby Petra Ebena Labyrint světa a ráj srdce v podání Marka Ebena a varhaníka Tomáše Thona. Poslední vstupenky jsou k dispozici na koncerty v České Lípě a ve Filipově, koncert v Zahrádkách je již zcela vyprodán.

„Unikátním projektem bude bezpochyby vystoupení Caroliny Eyck, hráčky na theremin a klavíristy Christophera Tarnowa. Toto duo z Německa nám ukáže, proč právě tento nástroj, připomínající zvukem lidský hlas či smyčce, je tak často používán ve filmové hudbě, a jak na něj dokáže Carolina hrát „Bez doteku… Srdcovou záležitostí je pro mne vystoupení Hany Blažíkové a Barbory Kabátkové, které nám společně za doprovodu dalších tří přátel představí Couperinovy Temné hodinky. Jedná se o nesmírně působivé a liturgicky propracované hudební zpracování modliteb Zeleného čtvrtka, Velkého pátku a Bílé soboty. V našem regionu opravdu nenalezneme příhodnější místo, než je kostel sv. Barbory, který je posledním svědkem zaniklé obce Mnichov, jež byla za třicetileté války srovnána se zemí. Jedinou památkou na toto místo je právě kostel sv. Barbory stojící uprostřed polí bez elektrifikace,“ uvádí Martin Prokeš, ředitel festivalu.