Lisa Nakazono v Praze

7.8.2017 / Kulturní servis / Marek Šulc

Prázdninovou koncertní nabídku pražské metropole zpestří ve čtvrtek 24. srpna klavírní recitál výjimečné japonské umělkyně. V Praze se poprvé představí jedna z čelných představitelek současné generace klavíristů Země vycházejícího slunce Lisa Nakazono. Koncert, nad nímž záštitu převzalo Velvyslanectví Japonska v České republice, proběhne v sále Emy Destinnové v Kaiserštejnském paláci na Malé Straně.  

Lisa Nakazono hraje na klavír od svých čtyř let. V roce 2008 zvítězila na Mezinárodní soutěži Eleny Richter a v tomtéž roce také debutovala. O tři roky dříve absolvovala Mezinárodní mistrovské kurzy s nejvyšším uznáním, které ji umožnilo další studia na Čajkovského konzervatoři v Moskvě a japonské Toho Gakuen College of Music. V roce 2009 podepsala smlouvu s vydavatelstvím Sony, u kterého v témže roce vydala první nahrávku s názvem „Chopin de Ghibli“, která obsahuje sólové klavírní verze písní a hudby z filmové dílny Hayaa Miyazakiho aranžované ve stylu Fryderyka Chopina. O rok později vydala Nakazono druhé album s názvem „Chopin de Hoshi ni negai o“, které obsahuje chopinovské verze melodií s Disneyových filmů a muzikálů. V roce 2010 podnikla Lisa Nakazono turné „Fantastic Chopin 2010“ na počest 200. výročí narození skladatele, o rok později věnovala svůj koncertní program jubilujícímu Lisztovi. Mimoto participovala na japonském koncertním turné Bravo! Piano 2011 po boku takových hvězd, jako je populární klavíristka a zpěvačka Ai Kawashima. V roce 2012 se Nakazono věnovala odkazu Clauda Debussyho a vystoupila na festivalu Sendai Classic.

V současné době koncertuje po celém světě a současně působí jako koordinátorka pro kulturní záležitosti u Česko-japonské obchodní komory. Lisa pochází z japonské Kanagawy, její rodné jméno je Risa, to si však poevropštila na Lisa.

Pro svůj pražský recitál si tato umělkyně připravila program složený z děl Bacha, Chopina, Saint-Saënse i japonského skladatele Kozabura. Vedle Chromatické fantasie Johanna Sebastiana Bacha, zazní Allegro appssionato Camilla Saint-Saënse, Lisztova Paganiniovská etuda La Campanella či Etudy a Brilantní valčík od oblíbeného Fryderyka Chopina. Lisa Nakazono navíc pražskému publiku představí i japonskou klavírní tvorbu, a to Fantazii pro klavír Sakura-Sakura od Hiraie Kozabura. Tento výjimečný recitál bude součástí programu 2017 – Rok japonské kultury.

Vstupenky na tento koncert jsou k dostání v síti Ticketon nebo v prodejně Prague Ticket Office - Via Musica na Staroměstském náměstí. Více informací na www.bellarte.cz.