Louskáček v kině

Slavná Wrightova choreografie jako na dlani

Když se objeví Louskáček, je jasné, že se blíží Vánoce. Letos tomu tak bude i v českých kinech. Od 9. prosince mohou taneční nadšenci a milovníci pohádkových příběhů z řad dětí i dospělých alespoň na chvíli polevit v předvánočním shonu a vidět tančit celý soubor královského baletu v Londýně na obdivuhodně nápaditou Čajkovského hudbu. Roli Klárky ztvární baletka Isabella Gasparini.

Okouzlující balet znovu ožije na plátnech kin ve slavné inscenaci Petera Wrighta (premiéra v roce 1984). Přímý přenos se uskuteční 9. prosince z velkého sálu Royal Opera House v Londýně. V Praze bude ke zhlédnutí v Bio OKO, v Hradci Králové v Bio Central, v Jičíně v kině Biograf Český ráj a v Turnově v kině Sféra. Pro další dny a kina jsou připraveny záznamy tohoto baletního představení. Přesný harmonogram jednotlivých "kinopředstavení" v českých městech je dostupný na webu projektu Balet v kině.

Prožít s Klárkou její nevšední Štědrý den budou moci diváci díky „kinoreprízám“ i opakovaně, podle chuti. Uvidí, jak kouzelník Drosselmeyer pro ni připravil fantastické dobrodružství, v němž se obývací pokoj stane bitevním polem a tajemná cesta děvčátko zavede až do kouzelné země a Království sladkostí. Baletní ztvárnění tajných dětských přání a nekonečné fantazie bude zahaleno v klasický pohádkový rámec souboje dobra se zlem, ve kterém vše končí dobře a věci a osoby z běžné nudné reality se proměňují v obyvatele fantastických světů.

Některé scény Louskáčka, například nádherné pas de deux Cukrové víly a Prince nebo Klárčina cesta zasněženým lesem a následný waltz mezi sněhovými vločkami, za léta uvádění baletu doslova zlidověly a mnohé se objevily v popkulturních variacích. Totéž platí i pro Čajkovského hudbu. Ta je křehká, místy melancholická či nostalgická, skrývají se v ní ale i těžší podtóny. Klíčovým nástrojem pro zvonivou zimní atmosféru Louskáčka se stala čelesta, tedy klávesový bicí hudební nástroj. Skladatel se nechal slyšet, že šlo o jeho velmi oblíbený nástroj a kromě Louskáčka jej využil ještě v symfonické básni Vojvoda, která vznikla rok před slavným baletem.

Pro tanečníka, choreografa a učitele tance Petera Wrighta se inscenace Louskáčka stala jeho nejúspěšnějším dílem. Vyšel z originální choreografie Lva Ivanova, asistenta Maria Petipy, aktualizoval ji a stvořil tak baletní inscenaci, která na prkna londýnského baletu s úspěchem vrací. V přenosu se představí Isabella Gasparini coby Klárka, Akane Takada jako Cukrová víla, Luca Acri ve dvojroli Louskáčka a Hanse-Petera a Cesar Corrales coby pohádkový Princ. Režii představení měl na starost Peter Wright, orchestr Královské opery řídil Koen Kessels.

Po novém roce jsou na programu klasické kusy Romeo a Julie a Labutí jezero.

Foto: Alstair Muir/ROH

Podcast